Vůdce euroskeptického hnutí Libertas Declan Ganley se s největší pravděpodobností nedostane do Evropského parlamentu. V třímandátovém obvodě na severozápadě Irska skončil podle prvních výsledků čtvrtý. Po celé Evropě získalo jeho hnutí jen jediné křeslo ze slibované stovky.
Výsledky Ganleyho, který v Irsku loni úspěšně vedl kampaň za odmítnutí lisabonské smlouvy v lidovém hlasování, sledovala celá Evropa. Na podzim se totiž chystá opakování referenda a Ganley slíbil, že v případě neúspěchu v evropských volbách se stáhne z politiky.
"Pokud nedostanu mandát od voličů, myslím, že nebude správné, abych vedl kampaň proti druhému referendu o lisabonské smlouvě," řekl Ganley nedávno irské televizi.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus se zapojil do kampaně. Má názory jako Libertas
Evropské volby budou o Lisabonu, říká Ganley
Start Libertas: Ganley nedorazil, Železný neumí česky
Ganley kandidoval v obvodě na severozápadě Irska, který rozhodoval celkem o třech poslaneckých mandátech. Ganley je zatím s odstupem asi deseti tisíců hlasů čtvrtý. Jako první se umístila nezávislá kandidátka Marian Harkinová.
"Ganley byl tak trochu senzací kampaně a pro ostatní kandidáty bylo těžké se vymanit z jeho stínu, ale pracovali jsme velice tvrdě, a tak mám radost, že nás voliči podpořili," řekla kandidátka, podle které jsou volby prakticky u konce.
Irský volební systém ale ještě přerozděluje hlasy pro nejméně úspěšné kandidáty, a tak teoreticky není nic jisté.
Ganley je však druhou volbou jen malého počtu voličů. Přepočty mu tak podle všech odhadů do Evropského parlamentu nepomůžou.
"Poškodil nás omyl"
Přesto se Ganley nevzdává. Jeho mluvčí tvrdí, že část hlasů pro euroskeptického vůdce dostal omylem jiný kandidát.
Předseda volební komise Kieran McDermott v noci na pondělí oznámil, že ve „světle Ganleyho tvrzení" budou hlasy sečteny ještě jednou. Konec eurovoleb v Irsku se tak ještě vzdálil.
Kampaň Declana Ganleyho byla pro loňské odmítnutí lisabonské smlouvy v Irsku klíčová. Jako hlavní důvod svého negativního postoje ale tehdy Irové uvedli, že nemají o smlouvě dostatečné informace.
Podle nedávného průzkumu nyní většina voličů dokument podporuje. To je z velké části důsledkem ekonomické krize, která Irsko těžce zasáhla. Voliči si tak podle analytiků přejí pevnější vazbu na Evropskou unii, která poskytuje určitou pojistku proti ekonomickému kolapsu.
Jediným zástupcem ambiciózního hnutí v parlamentu EU bude Francouz Philippe de Villiers. Jeho kandidátka Hnutí pro Francii sice oproti minulým volbám ztratila téměř čtyři procenta hlasů, na obhajobu mandátů jejího vůdce to ale stačí.
Villiers je autorem kampaně proti "invazi polských instalatérů", kterou nedávno rozšířil o "hrozbu bulharských řidičů nákladních aut".
Velké naděje měli i kandidáti Libertas v Lotyšsku, Polsku a České republice. Nejblíže k mandátu měli Lotyši, česká strana Libertas nezískala přes podporu Václava Klause ani jedno procento hlasů.
Foto: ČTK/AP