Nedávné zatčení tří agentů německé Spolkové zpravodajské služby (BND) v Kosovu a jejich obvinění z atentátu může být součástí snahy určitých kosovských sil zastrašit západní rozvědky, které "příliš dotěrně a do hloubky" zkoumají vazby mezi kosovskoalbánským organizovaným zločinem a oficiálními místy.
Tuto tezi v úterý zveřejnila část německého tisku, který se případem zabývá.
Podle deníku Tagesspiegel už Prištině "jde na nervy" neustálé pátrání BND a dalších západních rozvědek po kosovskoalbánské mafii a její údajné prorostlosti do struktur nového ministátu. Právě tak stresující jsou pro Prištinu výtky NATO, že proti organizovanému zločinu postupuje málo důrazně.
Tři zadržení proto můžou představovat určitý druh "rukojmí" k protitlaku na Německo a jeho prostřednictvím na EU a NATO.
Také podle deníku Frankfurter Rundschau by mohlo jít o snahu "vyslat varovný signál" západním rozvědkám, aby "nepřekračovaly určité meze". Deník Süddeutsche Zeitung cituje odborníky, podle nichž by mohlo jít o pomstu určitých kruhů, v nichž již značnou dobu "stoupá zlost na práci BND v regionu".
Zpráva BND z roku 2005 totiž nynějšího premiéra Hashima Thaçiho a jeho tehdejší blízké označuje za "klíčové postavy organizovaného zločinu" v Kosovu. Thaçi to pro list odmítl jako "vymyšlené od začátku do konce".
Politolog Cornelius Adebahr však s ohledem na velkou finanční podporu Německa Kosovu ve výši 100 milionů eur (asi 2,5 miliardy Kč) na roky 2009 a 2010 prakticky vylučuje, že by kosovský premiér Thaçi měl skutečný zájem aféru využít k růstu napětí se SRN. Na druhé straně ale podle něj vůbec není vyloučeno, že na vládě nezávislá kosovská prokuratura je pod tlakem určitých sil odmítajících připravované rozmístění policejní mise Eulex v zemi.
Tři němečtí občané s vazbami na BND byli zadrženi minulý týden po bombovém útoku na sídlo zastoupení Evropské unie v kosovském hlavním městě Prištině. Podle kosovské prokuratury hodil 15. listopadu jeden z trojice ze sousedního prázdného domu na budovou, v níž sídlí zvláštní pověřenec EU pro Kosovo, bombu o síle 300 gramů TNT.
Následný výbuch rozbil okna budovy a poškodil několik aut, nikoho však nezranil. O něco později byla pak trojice zadržena poté, co si poškozenou budovu fotografovala.
Doklady prokázaly příslušnost zadržených k BND, v Kosovu však pracovali jako bezpečnostní zaměstnanci velké komerční firmy. BND se k zatčení ze zásady nevyjádřila a ani spolková vláda nehodlá nic komentovat. Obecně však vláda dala najevo, že se na teroristických útocích zásadně nepodílí.
Některé hlasy v Německu připouštějí, že muži poškozenou budovu fotografovali, protože z toho lze vyvozovat závěry o síle a druhu bomby. Popírají ale, že by zadržení bombu hodili, protože přiletěli do Prištiny jen hodinu předtím. Kosovská prokuratura však tvrdí, že má "videozáběry pachatelů při házení bomby".
Süddeutsche Zeitung však soudí, že rostoucí diplomatický tlak zřejmě dospěje ke snaze vyřešit věc klidně a rychle. Ještě tento týden by mohla být trojice vydána do SRN spolu s důkazy za podmínky, že agenti budou postaveni před německou justici, míní list.
Agenti BND se mají vrátit domů
Podle nejnovějších zpráv německého tisku budou moci tři zadržení spolupracovníci BND opustit ještě tento týden Prištinu a vrátit se zopěz do Spolkové republiky. Zástupci obou zemí se prý horečně snaží najít východisko z diplomatické krize a najít řešení, které by pomohlo oběma zemím zachovat si tvář.
Řešení by mohlo vypadat tak, že kosovská justice neupustí od trestního stíhání, ale případ i s důkazním materiálem předá ke zpracování německým úřadům. Trojice zadržovaných mužů by tak mohla v příštích dnech odletět do Německa.
Foto: UNMIK, AP a Reuters