Ačkoli na nádraží v Mnichově vítalo v sobotu masy migrantů z Maďarska přijíždějících speciálními vlaky několik desítek lidí, především profesionálové a dobrovolníci, kteří se o ně starají, tamní bavorská vláda křesťanských sociálů (CSU) akci dohodnutou Berlínem tvrdě kritizuje. "CSU jde do konfrontace s kancléřkou", píše v titulku magazín Der Spiegel.
CSU, která v Bavorsku tvoří jednobarevnou vládu, tvrdě kritizuje Angelu Merkelovou.
Předsednictvo strany označuje povolení umožnit vjezd uprchlíků z Maďarska do Německa za "špatné rozhodnutí" Spolkové republiky.
Mezi sesterskými křesťanskými stranami CDU a CSU, které vládnou v koalici se sociálními demokraty (SPD) v Berlíně, tak kvůli migrantům propukl další spor.
Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann (CSU) prohlásil, že rozhodnutí, aby uprchlíci uvízlí v Maďarsku mohli dále cestovat do Rakouska a Německa, nebylo dohodnuto s německými spolkovými zeměmi.
Toto povolení vjezdu je "naprosto špatným signálem uvnitř Evropy", který musí být korigován, prohlásil Hermann. Merkelová se o věci dohodla v noci z pátku na sobotu se svým rakouským protějškem Wernerem Faymannem.
Důsledkem bylo, že do sobotní noci dorazilo do Bavorska až sedm tisíc migrantů z Maďarska. Všechna příslušná místa zemí a spolku se je nyní snaží rozdělit po celé republice.
Aby se ulehčilo Mnichovu, nezastavuje už řada vlaků s migranty v bavorské metropoli, ale pokračuje z Vídně přes Mnichov do dalších částí Spolkové republiky, hlavně do Severního Porýní-Westfálska, Bádenska-Württemberska a Berlína.
Mezi příchozími je i plno vážně nemocných lidí, které bylo nutné vyložit a umístit v nemocničních zařízeních. Jde mimo jiné o migranty s těžkou cukrovkou a také o těhotné ženy, které si stěžovaly na bolesti břicha. Část dětí je po prožitých útrapách dehydrovaná.
Vodítkem při rozmísťování migrantů je takzvaný "königsteinský klíč", podle nějž se žadatelé o azyl přidělují jednotlivým spolkovým zemím podle jejich hospodářské síly, počtu obyvatel a dalších kritérií.
Jak poznamenávají německá média, Hermannovu kritiku zjevně sdílí celé předsednictvo CSU. Podle informací Bild am Sonntag se na kritice kancléřky v této věci při telefonické konferenci shodlo v sobotu večer celé partajní prezídium.
"To natrvalo nevydrží žádná společnost," řekl odpoledne bavorský premiér Horst Seehofer.
Při setkání špiček unie (CDU a CSU) dnes, tedy v neděli večer, chce CSU diskutovat na téma, kolik je Německo schopno přijmout migrantů. CSU usiluje o přijetí opatření, jež by příjezd uprchlíků do Německa omezily.
Generální tajemník CSU Andreas Scheuer listu Bild am Sonntag potvrdil, že shoda v předsednictvu byla oprávněně velmi výrazná. "Masový příliv uprchlíků jen do Německa" se podle něj musí zastavit.
Sociální demokraté (SPD) naopak za citovaným rozhodnutím stojí. Situace tisíců migrantů v Maďarsku byla podle nich "neúnosná", řekla v Berlíně generální tajemnice partaje Yasmin Fahimiová. Podmínky, za nichž tito lidé přežívali v Maďarsku, nebyly podle ní hodny Evropy.
Spolková kancléřka Merkelová a maďarský prezident Viktor Orbán v sobotu večer prohlásili, že organizované pokračování cesty migrantů směr Německo bylo výjimkou.
Bavoři očekávají, že k nim během víkendu dorazí až 10 tisíc uprchlíků, ale s žádnými přesnými čísly zatím neoperují.
Z nádraží jsou převáženi do provizorně vytvořeného registračního centra. Německé dráhy (DB) dnes kvůli převozu uprchlíků vypravily mimořádné spoje a posílily i personál na nádražích.
Německo letos očekává 800 tisíc až milion migrantů.