Vyvést Francii ze Severoatlantického paktu a blíže spolupracovat s Kremlem přislíbila předsedkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová pro případ, že by se na jaře příštího roku stala prezidentkou.
V rozhovoru pro ruský list Kommersant před návštěvou Moskvy se vyznala rovněž z obdivu k Vladimiru Putinovi, s kterým by v Elysejském paláci měla co do činění jako s příštím pánem Kremlu.
"Od počátku jsem byla proti účasti Francie v alianci. Evropské státy musí v bezpečnostní oblasti spolupracovat, ale nevidím jediný důvod, proč by se Rusko nemohlo stát součástí tohoto procesu," prohlásila Le Penová, která má podle průzkumů v prezidentských volbách naději na dobrý výsledek, ale nikoli na vítězství.
Je prý nejvyšší čas, aby se Francie přestala podřizovat USA a přistoupila k hlubším vztahům s Ruskem, ačkoliv takový krok podle Le Penové vyžaduje hodně odvahy, protože i francouzská média Rusko démonizují.
Ekonomická krize se však může stát impulsem ke změnám ve vnitřní i zahraniční politice Francie.
"Neskrývám, že jsem do jisté míry nadšena Vladimirem Putinem," uvedla politička. "Dělá sice chyby, ale kdo je nedělá. Situace v Rusku není jednoduchá a nelze čekat, že všechny problémy, které se objevily v důsledku rozpadu SSSR, se rychle vyřeší. Ale zdá se mi, že Putin má charakter a vizi budoucnosti, což je nezbytné, aby Rusku zajistil prosperitu, jakou si zaslouží. A aktivní spolupráce s Francií a evropskými státy může tento proces urychlit," řekla.
S nynějším ruským premiérem si notuje i kvůli Putinově "přesné prognóze", že v důsledku přítoku přistěhovalců se Francie může stát kolonií svých bývalých kolonií, a také v kritice tažení Západu proti Libyi.
Podle dosavadních průzkumů skončí Le Penová v prvním kole voleb 22. dubna 2012 nejméně třetí, možná dokonce i druhá, čímž by postoupila do druhého rozhodujícího kola 6. května. V něm se ale dceři předchozího šéfa xenofobní strany FN Jeana-Marieho Le Pena nedává žádná naděje na úspěch, ať už proti kandidátovi vládní pravice či opoziční levice.