Léčba Brity. Změní Cameron EU?

Zahraničí
14. 2. 2016
Kancléřka Angela Merkelová, premiér David Cameron.
Kancléřka Angela Merkelová, premiér David Cameron.

Zůstane Spojené království v Evropské unii? Dohodou upravující podmínky britského členství se bude tento týden zabývat unijní summit. Pokud David Cameron pro své plány ostatní státníky získá, může to mít pro Unii dalekosáhlé následky. Třebaže jeho euroskeptičtí kritici si to nemyslí.

Tak tedy dobrá, vyjdeme vám vstříc. Ale ostatní si přesvědčíte sami. Máte na to dva týdny, jasné? Takový vzkaz vyslal Cameronovi předseda Evropské rady Donald Tusk. První únorový týden napsal představitelům členských států dopis, jehož součástí je šestnáctistránková příloha navrhující, v čem by se Britům mělo ustoupit. Aby zdůraznil osudovost okamžiku, neváhal sáhnout po Shakespearovi, možná proto, aby ostrovanům udělal radost. "Být, či nebýt spolu." To je podle něho otázka, na kterou nyní bude třeba nalézt odpověď. Lebku v ruce asi netřímal.

Cameron by spolu rád byl. Kdyby bylo po jeho, asi by se do tohoto dobrodružství vůbec nepouštěl. Jenže ti zatrolení euroskeptici v jeho Konzervativní straně si nedají pokoj, a tak je třeba ukázat snahu reformovat EU zevnitř. Ze stejného důvodu bylo nutné náležitě vychválit dosažený kompromis. Premiér tak učinil před pracovníky továrny Siemens v západoanglickém Chippenhamu. Obecenstvu srozumitelně vysvětlil, že v Bruselu dosáhl úspěchu ve všech čtyřech oblastech, které si vytyčil: pohybu osob, konkurenceschopnosti, ochraně zemí nepoužívajících euro i v suverenitě.

Chlubení se lepšími podmínkami, než mají ostatní země, sice lahodí uším jeho spoluobčanů, už méně se ale líbí jinde v Evropě. Největší odpor vyvolává záměr omezit výplatu sociálních dávek imigrantům z jiných zemí EU, který se nezdá zejména Polákům. Summit Evropské rady, jenž má o britských požadavcích rozhodnout, přitom začne již tento čtvrtek. Cameron se musel vydat na cestu.

Tour de l'Europe

Má-li pro něj jeho současné politické úsilí nějaká pozitiva, pak to, že si připomene krásy evropských metropolí. Nezbývá mu než přesvědčit vlády členských zemí, že ústupky pro Brity (které by nebyly zdaleka první, viz Britská vzpurnost) jim nikterak neublíží. Jako první přišlo na řadu zmiňované Polsko, o jehož pozici svědčí, že šlo již o druhou Cameronovu návštěvu během dvou měsíců.

Čtěte Týden!

V Británii žije podle některých odhadů až milion Poláků, kteří tam tvoří nejpočetnější skupinu cizinců ze zemí EU. Případných nově příchozích by se mohl dotknout Londýnem požadovaný mechanismus "záchranné brzdy", podle něhož by stát, jehož sociální systém je vystaven náporu imigrantů, mohl výplatu dávek cizincům na čtyři roky přerušit.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 15. ÚNORA 2016.

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné