Legalizujte drogy a ušetříte, radí Britům studie
07.04.2009 18:40
Kolem čtrnácti miliard liber by zůstalo v britské státní kase, pokud by ostrovní stát zavedl regulovaný trh s drogami. Dnes zveřejněná studie porovnává náklady mezi prohibicí a legalizací. Ovšem podle nejhoršího ze čtyř uváděných scénářů by mohlo dojít ke stoprocentnímu nárůstu uživatelů omamných látek.
Kdo by podle studie nadace Transform Drug Policy Foundation (Změňte drogovou politiku) získal na legalizaci drog? Daňoví poplatníci, oběti zločinů, místní komunity i celý právní systém.
Britská vláda byla mnoho let pod tlakem, aby nechala zpracovat objektivní studii o nákladech spojených se současnou drogovou politikou, píše list The Guardian. Ale i přes naléhání některých poslanců se nic nedělo. Nyní nastoupila nadace Transform, která analyzuje všechny aspekty prohibice od policejní kontroly a vyšetřování závislých osob a dealerů přes soudní náklady, až po případné uvěznění a výlohy s tím spojené.
Studie nazvaná Srovnání efektivity nákladů prohibice a regulace drog nicméně nezůstává jen u šetření. V potaz bere i pravděpodobné výnosy z daní a regulovaného trhu. Na druhé straně by mohly vzniknout i další náklady. Léčení lidí závislých na omamných látkách, informační kampaně a zvyšování obecné vzdělanosti o nebezpečí drog, to vše sebou nese nemalé výdaje. Podobně jako u alkoholu a tabáku.
Nejlepší ze špatných řešení
Analýza nadace Transform přináší čtyři různé scénáře vývoje situace po legalizaci drog. Ty se diametrálně liší od nulového nárůstu uživatelů, až po jejich stoprocentní navýšení.
„Závěr je takový, že regulovaný trh s drogami je daleko ekonomičtější, než prohibice. Přesun od prohibice k regulovanému trhu v Anglii a Walesu by poskytlo (v závislosti na různých scénářích) daňovým poplatníkům, justičnímu systému nebo místním komunitám čisté úspory mezi 4,6 (136 miliard Kč) a 13,9 (460 miliard Kč) miliardami liber," cituje The Guardian ze studie.
Analýza vychází z vládních údajů o nákladech na boj se zločinem, aby následně mohla relevantně vyhodnotit výhody a nevýhody případné změny. Zjišťuje, že „vláda výslovně tvrdí, že výhody jakéhokoliv přesunu k legalizaci by stály příliš mnoho peněz. Nikde na světě ještě nebyla zveřejněna studie nákladů a výnosů, která by se zabývala tímto tématem."
Nezávislý svaz pro monitoring drog, citovaný v analýze nadace Transform, odhaduje, že by zisky z daní dosáhly až 1,3 miliardy liber (38 miliard Kč) z každého gramu konopí prodaného za jednu libru a gramu skunku za dvě libry.
Ve Velké Británii se o legalizaci drog debatuje dlouhodobě. Například uplynulý týden zveřejnil časopis Economist obsáhlé téma s názvem „Prohibice selhala, legalizace je nejlepší ze špatných řešení".
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.