Hrozilo, že stockholmský summit se stane nejmrazivějším za celou historii vrcholných schůzek. Ale kouzelné slůvko "plyn" přeci jen pootevřelo dvířka mezi Ruskem a Evropskou unií. Švédská vláda nečekaně dala "zelenou" stavbě plynovodu Nord Stream, a tak se ovzduší uvolnilo, píše ruský list Kommersant.
Memorandum o mechanismu včasného varování v energetice, podepsané v předvečer summitu, se po dlouhé době stalo prvním dokumentem vyjadřujícím shodná, a ne rozdílná stanoviska k jakémukoliv důležitému praktickému problému. Schůzku tak lze považovat za víceméně úspěšnou.
Vztahy mezi Ruskem a EU však zůstávají v letargickém stavu. Už v roce 2007 se stalo zjevným, že Moskva a Brusel ztrácejí zájem o součinnost. Kavkazská válka a plynová krize dodaly příchuť odkázanosti - vztahy nelze přervat, protože není kam jeden od druhého prchnout. Ale chybí i chuť pochopit druhou stranu.
Rusko a EU strávily skoro dva roky snahou o to, aby vůbec začaly jednat o nové základní smlouvě (Varšava blokovala jednání kvůli masu), ale ani teď dialog fakticky nepostupuje. Potíž nespočívá v konkrétních rozporech, ale v koncepčním nepochopení, co jedna strana od druhé vlastně chce.
Předchozí model vztahů počítal s institucionální integrací Ruska v evropský právní a hospodářský prostor v nějaké formě. Měnily se, hlavně z ruské strany, představy o podmínkách této integrace, ale cíl zůstával.
Nyní takový cíl neexistuje. Nový model lze nazvat "konstruktivním odcizením". Spor o hodnoty, společné či rozdílné, utichl.
Jaký se však projeví rozdíl, pokud základem jsou konkrétní zájmy - od plynovodů po Opel, od vrtulníkové lodi Mistral po privatizaci ruských společností. Vztahy najednou sílí, jak svědčí i rostoucí počet zájemců o účast na nových plynovodech.
Paradox spočívá v tom, že se nadále bude prohlubovat rozpor mezi vztahy Ruska a jednotlivých evropských zemí na jedné straně a mezi Ruskem a Evropskou unií jako institucí. Státy EU, přinejmenším mnohé z nich, chtějí využít možnosti spolupráce s Moskvou. Ale EU jako celek a nositel jistých principů, které šíří, je soupeřem Ruska.
Těžko lze předvídat, jak tyto dvě tendence budou fungovat v budoucnu, nakolik rozvoj jedné bude stimulovat i druhou tendenci. Každopádně lze čekat zajímavé zvraty.
Foto: ČTK/AP a Nord Stream