<span>Letící botě</span> čerstvě čelil čínský premiér v Londýně

Zahraničí
2. 2. 2009 19:55
Šéfové čínské a britské vlády v Londýně.
Šéfové čínské a britské vlády v Londýně.

Šéfové čínské a britské vlády v Londýně.Předseda čínské vlády Wen Ťia-pao se dnes stal ve Velké Británie terčem vržené boty, podobně jako se to stalo v prosinci v Bagdádu tehdejšímu americkému prezidentovi Georgi Bushovi. Bota, podle fotografie sportovní, přistála na pódiu asi metr od premiéra, když na univerzitě v Cambridge přednášel o světové ekonomice.

Incident se přihodil, když se přednáška chýlila ke konci. V publiku vstal mladý muž západního vzhledu v tričku, sundal si botu a hodil ji po premiérovi s pokřikem "Jak se může univerzita prostituovat s takovým diktátorem? To je skandál!"

Pracovník bezpečnosti odnáší hozenou botu.Univerzitní bezpečnostní služba ho okamžitě zadržela a odvedla na policii. "Vstaňte a protestujte," volal mladík, když ho vyváděli ze sálu. Publikumsložené zřejmě hlavně z čínských studentů, mu prý provolávalo hanbu.

Premiér po chvilce váhání v přednášce pokračoval a protestujícího pokáral. "Toto opovrženíhodné chování nebude mít vliv na přátelství mezi Čínou a Spojeným královstvím," řekl.

Před budovou se už při příjezdu čínského ministerského předsedy shromáždilo asi 80 lidí, a to jak stoupenců, tak kritiků čínské vlády.

Policejní mluvčí řekla, že muž byl zadržen pro podezření z rušení veřejného pořádku.

Wen Ťia-pao opouští Downing Street č. 10.Wen Ťia-pao je ve Velké Británii od soboty. Jeho pobyt už provázelo několik menších protestů, jejichž účastníci požadovali dodržování lidských práv v Číně a nezávislost Tibetu. Protestující přišli i před sídlo britského premiéra, ale vedle nich tam byli i stoupenci čínské vlády.

Čínský premiér se v pátek v Bruselu sešel i s českým ministerským předsedou Mirkem Topolánkem, jehož země v tomto pololetí unii předsedá. Topolánek pak oznámil, že v Praze se uskuteční vrcholná schůzka Evropské unie s Čínou, patrně v květnu. Čínského premiéra prý upozornil, že hrozí, že během českého předsednictví by mohla konání summitu ovlivnit kolize s významnými výročími v čínské historii. První z nich je výročí povstání v Tibetu v březnu 1959 a druhým události na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989.

Irácký novinář Muntadar Zajdí, který hodil boty po Bushovi, je ve vazbě. Na jeho čin se vztahuje irácký zákon o úmyslném útoku na hlavu státu, který dovoluje uložit pachateli pět až 15 let vězení. Koncem prosince irácký soud odložil líčení s ním na neurčito. Muž údajně žádá o politický azyl ve Švýcarsku. V iráckém městě Tikrítu byla minulý týden na jeho počest odhalena socha boty, ale hned druhý den byla na příkaz místních úřadů odstraněna.

Pročínští demonstranti v Londýně.

Foto: AP a Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Papež pozdravil věřící, poselství Městu a světu ale přednesl ceremoniář

Zahraničí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Poplatek za vstup do Benátek je protiústavní šílenství, uvedl exstarosta

Zahraničí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Chystáte se do USA? Na hranicích vám mohou prohledat mobil i bez důvodu

Zahraničí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ