Předseda čínské vlády Wen Ťia-pao se dnes stal ve Velké Británie terčem vržené boty, podobně jako se to stalo v prosinci v Bagdádu tehdejšímu americkému prezidentovi Georgi Bushovi. Bota, podle fotografie sportovní, přistála na pódiu asi metr od premiéra, když na univerzitě v Cambridge přednášel o světové ekonomice.
Incident se přihodil, když se přednáška chýlila ke konci. V publiku vstal mladý muž západního vzhledu v tričku, sundal si botu a hodil ji po premiérovi s pokřikem "Jak se může univerzita prostituovat s takovým diktátorem? To je skandál!"
Univerzitní bezpečnostní služba ho okamžitě zadržela a odvedla na policii. "Vstaňte a protestujte," volal mladík, když ho vyváděli ze sálu. Publikumsložené zřejmě hlavně z čínských studentů, mu prý provolávalo hanbu.
Premiér po chvilce váhání v přednášce pokračoval a protestujícího pokáral. "Toto opovrženíhodné chování nebude mít vliv na přátelství mezi Čínou a Spojeným královstvím," řekl.
Před budovou se už při příjezdu čínského ministerského předsedy shromáždilo asi 80 lidí, a to jak stoupenců, tak kritiků čínské vlády.
Policejní mluvčí řekla, že muž byl zadržen pro podezření z rušení veřejného pořádku.
Wen Ťia-pao je ve Velké Británii od soboty. Jeho pobyt už provázelo několik menších protestů, jejichž účastníci požadovali dodržování lidských práv v Číně a nezávislost Tibetu. Protestující přišli i před sídlo britského premiéra, ale vedle nich tam byli i stoupenci čínské vlády.
Čínský premiér se v pátek v Bruselu sešel i s českým ministerským předsedou Mirkem Topolánkem, jehož země v tomto pololetí unii předsedá. Topolánek pak oznámil, že v Praze se uskuteční vrcholná schůzka Evropské unie s Čínou, patrně v květnu. Čínského premiéra prý upozornil, že hrozí, že během českého předsednictví by mohla konání summitu ovlivnit kolize s významnými výročími v čínské historii. První z nich je výročí povstání v Tibetu v březnu 1959 a druhým události na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989.
Irácký novinář Muntadar Zajdí, který hodil boty po Bushovi, je ve vazbě. Na jeho čin se vztahuje irácký zákon o úmyslném útoku na hlavu státu, který dovoluje uložit pachateli pět až 15 let vězení. Koncem prosince irácký soud odložil líčení s ním na neurčito. Muž údajně žádá o politický azyl ve Švýcarsku. V iráckém městě Tikrítu byla minulý týden na jeho počest odhalena socha boty, ale hned druhý den byla na příkaz místních úřadů odstraněna.
Foto: AP a Reuters