Důvod ke spokojenosti? Lotošní rok byl o něco méně násilný než loňský. K tomuto závěru dospěl Heidelbergský ústav pro výzkum mezinárodních konfliktů (HIIK) v čerstvě zveřejněném barometru konfliktů 2009.
Na jedné straně se sice roku 2009 zvýšil celkový počet mezinárodních a vnitrostátních konfliktů sledovaných HIIK z 345 na 361. To je dokonce nejvíce od roku 1991, kdy je německý institut začal zveřejňovat.
Z celkových 361 letošních konfliktů dostalo ale jen 31 označení „vysoce násilné" (loni jich bylo 39). Jako vysoce násilné definuje HIIK na své pětistupňové škále konflikty, jež se vyznačují opakovaným nasazením organizovaného násilí. Podstupni těchto vysoce násilných konfliktů jsou „vážná krize" (čtvrtý stupeň) a „válka" (pátý stupeň).
Sedm těchto vysoce násilných konfliktů označuje ústav jako „válku" - mezi nimi Afghánistán, Pákistán, Jemen, Srí Lanka, Somálsko a pásmo Gaza (viz odkaz na interaktivní mapu, KLIKNI na ni).
Násilí v těchto zemích trvá déle, je systematické a zanechává dlouhodobé škody. Roku 2008 vyčísloval HIIK devět válek.
Tři nižší stupně na barometru konfliktů HIIK jsou nenásilné latentní nebo manifestační konflikty jakožto krize, během nichž přinejmenším jedna strana sáhne ojediněle k násilí.
Ve snížení počtu válek a vysoce násilných konfliktů nespatřuje ale německý institut žádný důvod k přílišnému optimismu. Násilné střety jsou totiž většinou vázány na regionální konflikty, v nichž se krize vzájemně provokují. Deeskalace některých konfliktů je tak jen dočasného rázu.
Také 112 konfliktů, v nichž dosud propukalo násilí jen sporadicky, má vysoký rizikový potenciál do budoucnosti. Nejvíce postiženými oblastmi jsou Blízký a Střední Východ, Asie a Afrika jižně od Sahary. Drogová válka sužuje Mexiko. V Evropě se uvolnilo napětí po stažení ruské armády z Gruzie. Zhoršila se však situace v kavkazských republikách Čečně a Ingušsku.
Foto: Profimedia a niz. armáda