Lichtenštejnci v referendu výraznou většinou 76,1 procenta odmítli zrušení práva svého panovníka vetovat výsledky referend. Hlasování se zúčastnilo 82,9 procenta oprávněných občanů. Podnětem k vyvolání referenda byla pro místní aktivisty loňská pohrůžka regenta Aloise, že bude vetovat případnou dekriminalizaci potratů. Nadpoloviční většina obyvatel však nakonec hlasovala proti návrhu povolit potraty v prvních 12 týdnech těhotenství nebo v případě vážného poškození vývoje plodu.
Kdyby však princ Alois, kterému jeho otec a kníže Hans-Adam II. v roce 2004 předal výkon moci, veto uplatnil, bylo by to první využití tohoto práva po třech desetiletích. Naposledy ještě Aloisův dědeček vetoval změnu mysliveckého zákona.
Hans-Adam II. v roce 2003 prosadil novou ústavu, která posílila jeho pravomoci například o jmenování soudců a odvolání vlády bez udání důvodu.
Dnes kníže vydal prohlášení, podle něhož panovnická rodina "přijala s radostí a vděčností skutečnost, že většina obyvatelstva si přeje pokračování tolik úspěšného třísetletého partnerství mezi lidem a panovnickým dvorem".
Lichtenštejnsko je jedním z posledních států Evropy, kde má nevolený panovník reálnou moc. Knížecí rodina vládne území o 260 kilometrech čtverečních od roku 1699. Zemička vklíněná mezi Rakousko a Švýcarsko má kolem 36 tisíc obyvatel.