Itálie patří v Evropské unii mezi státy s nejnižší porodností. Vláda proto vyhlásila den plodnosti a doprovodila ho názornou obrázkovou kampaní. Kvůli kritice veřejnosti ale vlastně skončila dříve, než začala.
Italské ministerstvo zdravotnictví nechalo vyrobit dvanáct inzerátů. "Krása nezná věk, ale plodnost ano," stojí na jednom z nich. Na obrázku je žena s přesýpacími hodinami v ruce. Jiný výtvor zase zobrazuje nahnilý banán a varuje: "Mužská plodnost je zranitelnější, než se zdá." A další třeba ukazuje čtyři chodidla vykukující zpod peřiny, přičemž hlásá: "Mladí rodiče. Nejlepší způsob, jak být kreativní."
Internetová kampaň, jejíž byly obrázky součástí, upozorňovala na "den plodnosti", který ministryně zdravotnictví Beatrice Lorenzinová vyhlásila na 22. září. V jeho rámci chtěla pořádat po Itálii speciální akce, na nichž by bylo mladým vysvětlováno, že stát se rodiči je super a že by sebou měli v tomto ohledu hýbnout.
Jako fašisté?
Jak už to ale v současnosti často bývá, na ministryni se snesl hněv uživatelů sociálních sítí. Podle kritiků je kampaň sexistická, urážlivá a mateřství ukazuje jako povinnost. Někteří dokonce sáhli po přirovnání k Mussoliniho fašistickému režimu, který po ženách požadoval, aby rodily ostošest a sloužily tak státu. Nakonec se Lorenzinové stalo to nejhorší, co může člena vlády potkat. Ruce pryč od ní dal premiér Matteo Renzi. "Nikdo z mých přátel neměl děti poté, co si přečetl inzerát," prohlásil posměšně.
Jedním z prvních kritiků nápadu byl novinář a spisovatel Roberto Saviano. "Uráží to všechny, kteří by chtěli mít děti, ale nemohou, protože v Itálii není práce." Promluvil z duše těm, kteří nízkou porodnost dávají za vinu především státu a ekonomické situaci.
"Občané nemohou počítat se zaručeným příjmem. Většina nezačne o dítěti přemýšlet do doby, než získá práci," upozorňuje ekonomka Elisabetta Addisová ze sardinské Univerzity Sassari. Jenže nezaměstnanost mezi mladými činí 39 procent. Asi dvě třetiny lidí ve věku 18 až 34 let žijí u rodičů, více než před ekonomickou krizí.
Renziho vláda se sice pokusila rodinám mírně přilepšit - zavedla rodičovský bonus ve výši 80 eur měsíčně pro domácnosti s nízkými a středními příjmy. Upravila také zákony, aby bylo pro ženy snazší jít na mateřskou. Ve srovnání s jinými evropskými státy ale dává na sociální zabezpečení rodin výrazně méně prostředků. Pro srovnání: ve Francii, která se stejně jako Itálie potýká se stagnací ekonomiky, ale poskytuje štědřejší dávky, činí míra porodnosti 2,01 dítěte na matku.
CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 26. ZÁŘÍ