Návrh společného prohlášení účastníků summitu sedmi nejvyspělejších světových ekonomik G7 počítá se zdůrazněním práva států kontrolovat hranice a stanovit limity přistěhovalectví. Takovouto formulaci prosadili Američané, kteří původní verzi vstřícnější k migrantům odmítli.
Hostitelská Itálie chtěla v závěrečném prohlášení zmínit pozitivní aspekty a příležitosti, které podle ní přistěhovalectví přináší. Na nátlak amerických vyjednávačů ale byl do popředí umístěno právo na ochranu hranic a zajištění bezpečnosti.
"Ačkoli trváme na dodržování lidských práv migrantů a uprchlíků, zdůrazňujeme suverénní práva států kontrolovat své hranice a určovat jasné limity přistěhovalectví, a to jako klíčového prvku jejich národní bezpečnosti a ekonomického blaha," citovala ANSA z návrhu prohlášení, které je ale stále předmětem jednání.
Text také vyzývá ke spolupráci se zeměmi, odkud migranti přicházejí. "Zvládání a kontrola toku migrantů vyžaduje, a to s důrazem na rozlišování mezi uprchlíkem a ekonomickým migrantem, jak naléhavý, tak dlouhodobý přístup," uvádí návrh prohlášení s tím, že představitelé G7 v rámci pomoci souhlasí s vybudováním partnerství s dotčenými zeměmi tak, aby příčiny migrace byly řešeny přímo na jejich území.
Donald Trump's handshakes: a diplomatic power play #G7Summit pic.twitter.com/vbAsbiHPJI
- The Telegraph (@Telegraph) 26. května 2017