Loveparade v Německu: <span>19 mrtvých</span>

Zahraničí
24. 7. 2010 18:13
Na místě zasahuje více než 1400 policistů.
Na místě zasahuje více než 1400 policistů.

Počet mrtvých neustále stoupá.Devatenáct obětí si vyžádala včerejší technoparty Loveparade v německém Duisburgu. Mladí lidé byli umačkáni, ušlapáni nebo se zabili pádem z výšky a více než tři sta dalších utrpělo zranění.

Panika vypukla u ústí tunelu, jímž se vcházelo na prostranství, kde se megaparty konala.  Loveparade se podle organizátorů účastnilo 1,4 milionu lidí, podle police ale výrazně méně. Po tragédii akce skončila.

Němečtí politici požadují důsledné prošetření tragédie. Organizátor technoparty uvedl, že kvůli tragédii se Loveparade v dalších letech už konat nebude. "Kvůli respektu (k obětem) nebudeme v zábavě pokračovat. Je to konec Loveparade," řekl organizátor technoparty Rainer Schaller.

Devatenáct lidí bylo umačkáno, ušlapáno nebo se zabilo pádem z výšky a více než tři sta dalších utrpělo zranění.Panika vypukla u ústí tunelu, jímž se vcházelo na prostranství, kde se megaparty konala.  Loveparade se podle organizátorů účastnilo 1,4 milionu lidí, podle police ale výrazně méně. Po tragédii akce skončila.

Podle policie způsobilo masovou paniku zřícení několika mladíků z uzavřených úzkých schodů do davu. Řáda těch, kdo se tlačili na technoparty a chtěli se vyhnout davu v 300 metrů dlouhém tunelu, se snažila vyšplhat po nouzových schodech. Následovaly pády z výšky až devíti metrů.

"Taková katastrofa, kdy se pokojné oslavy mladých lidí z mnoha zemí změní ve smrt, utrpení a bolest, je strašná," řekl německý prezident Christian Wulff. Soustrast pozůstalým vyjádřili i jiní politici, rovněž tak pořadatelé akce. Právě ti však mají podle mnohých na tragédii vinu.

ČTĚTE TAKÉ: Po technoparty na Opavsku našli mrtvého mladíka

Na rozdíl od minulých let se letos Loveparade konala na oploceném místě na okraji města, mezi hlavním nádražím a uzavřenou městskou dálnicí. Podle německých médií se úzký přístupový tunel stal trychtýřem, v němž se srazily dva proudy návštěvníků. Jedni se chtěli co nejrychleji dostat na technoparty, a druzí naopak směřovali ven.

"Na zemi ležely desítky mrtvých nebo bezvládných lidí, které se záchranáři snažili oživit. Bylo to jako ve válce," popisovali scénu očití svědci. Šestnáct lidí zemřelo na místě, další tři po převozu do nemocnice.

"Neměl jsem možnost úniku, lidé stáli proti mně jako zeď. Měl jsem strach, že umřu," popsal své pocity podle serveru bild.de osmnáctiletý fanoušek technohudby Marius. "Nikdy jsem nezažil něco takového. Viděl jsem pětadvacet lidí ležet na hromadě. Křičel jsem, lidé se dusili. Viděl jsem mrtvé - seděl tam kluk, celý bledý. Chtěl jsem mu podat vodu, ale saniťák mi řekl, že už to nemá cenu, že je mrtvý," řekl jednadvacetiletý Kevin Krausgartner.

Na místě zasahuje více než 1400 policistů.Více než půl hodiny před propuknutím paniky dokonce jeden z účastníků policii před možným nebezpečím varoval. "Stáli jsme uprostřed davu. Do areálu se snažilo dostat pořád víc a víc lidí. Procházeli jsme tunelem a ocitli jsme se kousek před vchodem. Dál to ale už nešlo.

Rozhodli jsme se jít zpátky. Moje přítelkyně i já jsme cítili, jak (v davu) nemůžeme dýchat, a museli jsme si lokty prorazit cestu zpátky. Pak jsme varovali policisty, že v tunelu dochází k davové panice," vypověděl Fabio. "Nic se ale nestalo. To bylo asi tři čtvrtě hodiny před tím neštěstím. V té době již ovšem lidé byli uvězněni v řadách těl," dodal.

Místo se vylidňovalo pomalu, všude byly dlouho do noci sanitky, dálnice slouží jako přistávací a startovací plocha pro záchranné vrtulníky. Podle reportéra zpravodajské televize n-tv účastníci party na samotném prostranství o neštěstí zprvu nevěděli. Po masakru technoparty ještě několik hodin pokračovala. Mělo se tak zabránit dalšímu chaosu mezi stovkami tisíc účastníků. Poslední návštěvníci místo konání opustili, když dunění techna utichlo krátce po půlnoci. Pořádek na party zajišťovalo na 1 400 policistů a dalších 5 500 bylo zmobilizováno. 

V tunelu byli lidé uvězněni mezi stovkami těl, která se tlačila dál.

 Výběr smrtelných případů paniky z posledních letech v Evropě:


30. května 1999 - Nejméně 54 převážně mladých lidí bylo umačkáno a na 150 zraněno v běloruském Minsku v metru, kam se asi tisícovka účastníků pivních slavností běžela ukrýt před náhlým přívalem deště.

30. června 2000 - Devět obětí si vyžádala tlačenice na hudebním festivalu v dánském Roskilde při vystoupení americké skupiny Pearl Jam. O život přišli tři Dáni, tři Švédové, jeden Němec a jeden Holanďan ve věku od 17 do 26 let.

24. července 2010 - Nejméně 10 lidí zemřelo a nejméně 45 bylo zraněno na technoparty Loveparade v Duisburgu. Podle agentury DPA vypukla panika mezi lidmi, kteří čekali na vpuštění ve frontě před prostranstvím, kde se technoparty koná. Podle policie se neštěstí odehrálo v tunelu v ulici Karl-Lehr-Strasse.

Zdroj: ČTK



Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ