Setkání v Paříži
Macron pochopil Trumpovu hru. Co čekat od jejich setkání?
13.07.2017 11:52 Původní zpráva
Americký prezident Donald Trump přiletěl na dvoudenní návštěvu Paříže. Zde se mimo jiné setká se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem, který Trumpa překvapivě pozval nejen na oslavy státního svátku dobytí Bastily, ale rovněž na soukromou večeři i s prvními dámami na Eiffelovu věž.
Pohostinnost Emmanuela Macrona mnohé udivila. Macron Trumpa ostře kritizoval kvůli odstoupení od klimatické dohody. V poklidném duchu neproběhlo ani potřesení rukou na jejich setkání letos v květnu. Trump často nerespektuje pravidlo, že stisk ruky by měl být krátký. Naopak drží ruku svého protějšku dlouho a doslova ji drtí. Macron se ale pevného stisku nezalekl. Naopak sám držel Trumpovu ruku tak dlouho, dokud americký prezident stisk neuvolnil, a ještě několik vteřin poté.
Podle Phillipe Rogera, autora knihy Americký nepřítel: Historie francouzského antiamerikanismu, celou situaci vyřešil Macron v očích svých voličů na výbornou. "Ukázal domácímu francouzskému publiku, jak se Americe říká ne," komentoval Roger. Francouzský prezident podle něj ani nemůže být příliš proamerický, protože to by byla ve Francii politická sebevražda. Nyní ale Macron ukazuje, že nastal čas s Trumpem promluvit.
"Myslím, že Macron velmi dobře pochopil, že s Trumpem se musíte setkat a mluvit s ním tváří v tvář. Ambasadoři totiž pro Trumpa neexistují. Jediná cesta je sedět s ním v jedné místnosti a povídat si," dodává Roger.
Francouzský prezident předvede svému americkému protějšku doslova historický exkurz po hlavním městě. Kromě zmiňované večeře na Eiffelově věži Trump navštíví také Invalidovnu. V pátek už se může pokochat vojenskou přehlídkou na Champs Elysées při příležitosti oslav státního svátku dobytí Bastily, na které se ostatně s účastí amerického prezidenta počítalo už před Trumpovým zvolením.
V roce 2017 totiž uplynulo sto let od doby, kdy se Američané zapojili do první světové války. Levicový neúspěšný kandidát na francouzského prezidenta Jean-Luc Mélanchon přesto prohlásil, že Trump "není vítán" na oslavách dobytí Bastily. "Trump navštívil město, které opakovaně urážel. Když oznámil, že opustí klimatickou dohodu (známou jako pařížská), prohlásil, že byl ,zvolen, aby zastupoval občany Pittsburghu a ne Paříže´," kontrovala agentura AP.
Je pravděpodobné, že za Macronovým pozváním jsou hlubší záměry. Ačkoliv bychom v západním světě asi těžko hledali dva odlišnější prezidenty, Francie by se s Amerikou mohla pokusit v několika zásadních bodech najít společnou řeč.
Just landed in Paris, France with @FLOTUS Wife 3. pic.twitter.com/MabGTaHvEZ #Trump
- 3rd Person Trump Bot (@3rdPersonTrump) July 13, 2017
"Máme mezi sebou rozdíly a mluvili jsme o nich velmi jasně, například o klimatu, ale u problémů, jakými je boj proti terorismu, stojíme na stejné straně, potřebujeme užší spolupráci a společnou akci," stojí v oficiálním prohlášení Elysejského paláce. Francouzi jsou ostatně druzí největší v rámci americké koalice v Sýrii. Francouzští představitelé přitom vyjádřili obavu nad tím, jakou mají Spojené státy v Sýrii do budoucna vizi kromě toho, že bojují proti islámskému státu.
K Trumpově setkání s Macronem se staví kladně i někteří čelní francouzští političtí představitelé. Například vládní ministr Christophe Castaner podle theguardian.com prohlásil: "Někdy Trump učiní rozhodnutí, která se nám nelíbí, třeba o klimatu. Ale vypořádat se s tím můžeme dvěma způsoby: buď řekneme ,nebudeme se s tebou bavit´, anebo ti můžeme nabídnout ruku a vrátit tě zpátky mezi nás."
Je možné, že Macron vycítil v americkém prezidentovi příležitost a pokusí se posílit vliv Francie v oblastech, jako je jaderná energie, členství v OSN nebo vliv na Středním východě.
V případě francouzského a amerického prezidenta je často poukazováno na jejich vzájemné rozdíly. 71letý Trump je antiglobalista razící heslo "America first" (Amerika první). Naproti tomu 39letý Macron věří v kosmopolitní globalismus a je silně proevropský. Přesto mají některé věci společné. Oba byli například v prezidentských volbách ve svých zemích považováni za outsidery. Trump navíc fandil Marine Le Penové, která stála ve francouzských volbách proti Macronovi. Přesto Macronovi pogratuloval k úctyhodnému skóre, s nímž nakonec zvítězil.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.