Maďarská vláda chce na hranicích se Srbskem postavit čtyři metry vysoký plot, aby zastavila příliv nelegálních migrantů. Vyzvala proto ministerstvo vnitra, aby do příští středy připravilo příslušný projekt, oznámil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Srbský premiér Aleksandar Vučić dal v reakci najevo, že je touto zprávou "překvapen a šokován".
"Imigrace je jeden z nejvážnějších problémů, kterému dnes Evropská unie čelí," řekl Szijjártó na tiskové konferenci. "Státy EU si již déle nemohou dovolit čekat na řešení." "Mluvíme o úseku hranice v délce 175 kilometrů, který můžeme fyzicky uzavřít čtyři metry vysokým plotem. Ministr vnitra (Sándor Pintér) dostal instrukce, aby to připravil," dodal Szijjártó.
Ministr zahraničí rovněž uvedl, že případná výstavba plotu není v rozporu s žádnými mezinárodními závazky či dohodami. V této souvislosti připomněl, že obdobné bariéry vybudovaly Řecko s Bulharskem na hranicích s Tureckem a že Španělsko má na severu Afriky kvůli migrantům oplocená svá exklávní města Ceuta a Melilla.
Maďarský premiér Viktor Orbán již v uplynulém týdnu prohlásil, že Maďarsko je připravené kvůli neustále rostoucímu počtu běženců uzavřít hranice se Srbskem. Orbán také řekl, že Bělehrad nedostatečně řeší problém s nelegálními migranty, kteří putují přes Srbsko a snaží se přes Maďarsko dostat dále do západní Evropy.
Prvního července se v Budapešti uskuteční společné zasedání vlád Maďarska a Srbska, které budou o problémech s běženci jednat. Bělehrad mezitím přislíbil, že zpřísní kontrolu hranic nejen se Srbskem, ale i s Makedonií, kudy se běženci do Srbska dostávají.
V této souvislosti poukázal na to, že by Bělehrad musel kvůli migrantům stavět zdi na hranicích s Makedonií a Bulharskem, z nichž do země tito lidé pronikají. "Srbsko (ale) stavět zdi nebude, nebude se izolovat. To rozhodnutí nechápu a mám v úmyslu o něm hovořit s našimi partnery v EU," řekl.
V Budapešti se 1. července uskuteční společné zasedání vlád Maďarska a Srbska, které budou o problémech s běženci jednat. Bělehrad mezitím přislíbil, že zpřísní kontrolu hranic nejen se Srbskem, ale i s Makedonií, kudy se běženci do Srbska dostávají.
Od začátku roku se do Maďarska přes hranice se Srbskem dostalo 54 tisíc žadatelů o azyl a maďarské úřady očekávají, že by jejich počet mohl do konce roku stoupnout až na 130 tisíc. Loni jich přitom bylo 43 000, zatímco v roce 2012 se přihlásilo pouze 2157 žadatelů. V současnosti asi sedmdesát procent migrantů přichází z Afghánistánu, Sýrie nebo z Iráku, v minulosti převažovali občané Kosova.