Maďaři posilují kult válečného vůdce Horthyho

Zahraničí
22. 6. 2012 08:00
Admirál Miklós Horthy ožívá.
Admirál Miklós Horthy ožívá.

Přišli v hojném počtu - váleční veteráni a krajně pravicoví politici, husaři na koních a gardisté v maskáčích. Asi tisíc lidí se o uplynulém víkendu shromáždilo ve vesnici Csókakő, aby odhalili bronzovou bustu admirála Miklóse Horthyho, maďarského vládce v letech 1920 až 1944. 

Většina Maďarů považuje Horthyho za autoritáře, který zatáhl Maďarsko do zničujícího spojenectví s Adolfem Hitlerem a byl odpovědný za smrt statisíců maďarských Židů během holocaustu. Zatímco se však Maďarsko snaží odvrátit recesi, rostou nacionalistické nálady, píše agentura AP.

Maďarští obdivovatelé Horthyho slaví. Na síle nabývá hnutí, které považuje Horthyho za vlasteneckého hrdinu, jenž se vzepřel Sovětskému svazu a jen neochotně se spojil s Hitlerem. Kritici tvrdí, že populistická vláda Viktora Orbána dělá jen velmi málo pro to, aby zastavila kult vznikající kolem tohoto válečného představitele.

Horthyho éra začala v době, kdy se Maďarsko po první světové válce snažilo zotavit z traumatu po ztrátě velké části svého někdejšího území. A skončila maďarskými jednotkami, které bojovaly během druhé světové války na straně Hitlera.

Příznivci Horthyho v něm vidí vůdce, který se snažil najít prostor pro Maďarsko tím, že manévroval mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem a ostře postupoval proti domácím fašistům a komunistům.

Horthy na návštěvě u Hitlera na palubě jedné z válečných lodí v Kielu. "Chceme vyjasnit Horthyho roli v historii. Byl konzervativním, vlasteneckým a křesťanským politikem," řekl György Fürész, starosta obce Csókakő. "Horthyho vzkaz pro nás je takový, že i ve zcela bezvýchodné situaci musíme dbát na zájmy národa a země."

Jedenasedmdesátiletý bývalý technik Ferenc Dankó, který letní horka během slavnosti přestál v otcově vojenské uniformě, tvrdí, že ti, kteří obviňují Horthyho z toho, co se v Maďarsku během druhé světové války stalo, jsou "slepí a zákeřní".

 "Horthy neměl špatnou stránku," říká Dankó, který od roku 1976 žije v Austrálii. Návštěvu vlasti naplánoval tak, aby se shodovala se slavnostním odhalením Horthyho busty. Tento počin považuje za známku toho, že se "národ probudil".

Orbánova vláda se většinou vyhýbá krajně pravicovým pokusům rehabilitovat Horthyho. Ale její postoj je k jeho éře zjevně více nakloněn než u předchozích kabinetů, což umožňuje, aby se takové věci jako busta v Csókakő mohly šířit.

"Maďarsko již několik let prochází hlubokou ekonomickou krizí. Místo změny ekonomické politiky se vláda obrátila k politice symbolů," vysvětlil sociolog Antal Böhm. "Styl, tón a autoritářské tendence 20. a 30. let se v Maďarsku znovu objevují, vynahrazuje to chybějící hospodářský úspěch."

Orbán přivedl svou konzervativní stranu Fidesz k celostátnímu volebnímu vítězství v roce 2010, kdy získal v parlamentu ústavní většinu.

Maďarští vojáci v armádě nacistického Německa. Snímek z Karpat roku 1945. Populistická a "neortodoxní" ekonomická opatření zvýšila u investorů pocit nejistoty a vystavila maďarský forint výkyvům trhu. Nezaměstnanost vytrvale zůstává u jedenácti procent a ekonomika pro letošní rok očekává opětovné zabřednutí do recese. Orbán sice nadále drží neochvějnou legislativní většinu, která mu umožňuje centralizovat moc a získávat větší vliv nad soudnictvím, médii, církvemi, školstvím a centrální bankou, poslední průzkumy veřejného mínění ale ukazují, že podpora Fideszu mezi voliči je na desetiletém minimu.

Fidesz také čelí neustálé výzvě v podobě krajně pravicového Jobbik, druhé největší opoziční strany, což přivedlo Fidesz k vlastní nacionalistické rétorice. "Je to čistě o volební podpoře," řekl Böhm. "Fidesz si chce pro další volby zajistit pravicové hlasy."

Poslední události v Maďarsku vyvolaly obavy za hranicemi. Muzeum holocaustu ve Spojených státech označilo očividnou vládní podporu rehabilitace fašistických vůdců za "alarmující".

Deportace maďarských Židů do Osvětimi.

Autor: AP, ČTK Foto: Wikipedia (Slobodsky, rodinný archiv)

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ