Maďarský prezident podepsal kontroverzní mediální zákon

Zahraničí
30. 12. 2010 18:23
Podle premiéra Orbána tento zákon neobsahuje nic, co by bylo v rozporu s platnými pravidly regulace médií v Evropské Unii.
Podle premiéra Orbána tento zákon neobsahuje nic, co by bylo v rozporu s platnými pravidly regulace médií v Evropské Unii.

Maďarský prezident Pál Schmitt podepsal nový kontroverzní mediální zákon, který podle kritiků značně omezuje svobodu tisku a proti němuž vyjádřila výhrady i Evropská unie. Zákon vyjde v pátek v úředním věstníku a tím vstoupí v platnost.

Opoziční socialisté prezidenta vyzývali, aby tento sporný právní akt zatím nepodepisoval a dal jej nejprve posoudit ústavnímu soudu. Tomu ale Schmitt, těsný spojenec premiéra Viktora Orbána nevyhověl.

Zákon by měl být aplikován od 1. ledna 2011, tedy ode dne, kdy Budapešť na půl roku převezme předsednictví Evropské Unie. Podle premiéra Orbána ale tento právní předpis neobsahuje nic, co by bylo v rozporu s platnými pravidly regulace médií v zemích Evropské Unie, a Budapešť prý proto nemá v úmyslu jej měnit.

Nový zákon staví všechny televizní a rozhlasové stanice, denní tisk i zpravodajské portály pod dohled státního úřadu pro média NMHH. Přikazuje médiím "politicky vyvážené" zpravodajství a za nedodržení tohoto požadavku stanovuje mimo jiné pokuty ve výši až 200 milionů forintů (přes 18 milionů korun). Tento normativní právní akt schválil 20. prosince maďarský parlament zcela ovládaný Orbánovou stranou Fidesz, která v něm má dvoutřetinovou většinu.

Schválený zákon obratem kritizovala Evropská aliance tiskových agentur, sdružující přes třicet agentur. Za neslučitelný s demokratickými principy ho označil také český ministr zahraničích věcí Karel Schwarzenberg, výhrady mělo i Německo a další evropské státy.

Maďarský ministr spravedlnosti Tibor Navracsics označil zahraniční kritiky zákona za nepodloženě spekulace a šíření poplašných zpráv.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ