Po České republice a Mexiku hrozí zavedení vízové povinnosti pro cesty do Kanady také Maďarsku, uvedla dnes agentura MTI s odvoláním na maďarské ministerstvo zahraničí. V první polovině letošního roku požádalo Ottavu o azyl 750 maďarských občanů, respektive Romů.
"Maďarské a kanadské úřady měsíce spolupracují na zachování bezvízového styku pro maďarské občany. To je společný zájem obou vlád a maďarských turistů," uvedlo ministerstvo v prohlášení. Počet maďarských žadatelů o azyl v Kanadě v posledních měsících stoupá.
V první čtvrtině letošního roku požádala v Kanadě o azyl 172 maďarských občanů, ve druhém kvartálu už jich bylo 579 a počet žádostí stále rychle stoupá, píše agentura Canwest News Service.
Roku 2007 usilovalo o azyl v Kanadě pouhých 24 Maďarů. Situace se ale začala rychle měnit poté, co Maďaři přestali od jara 2008 potřebovat k cestám do Kanady víza, dodává Canwest. Loni kanadské úřady schválily azyl 22 maďarským občanům (Romům).
"Maďarské a kanadské úřady měsíce spolupracují na zachování bezvízového styku pro maďarské občany. To je společný zájem obou vlád a maďarských turistů," uvedlo maďarské ministerstvo v prohlášení.
Kanadská agentura Canwest ve středu uvedla, že Kanada vyzvala Maďarsko, aby podniklo opatření ke snížení přílivu žadatelů o azyl -případně i proti organizovanému zločinu. Ottawa také nevyloučila, že by pro Maďary mohla opět zavést vízovou povinnost.
Podle kanadského tisku ale tamní vláda s podobným opatřením váhá po zkušenosti s nelibostí a rozladěním, které vzbudila v Praze a Bruselu po opětovném zavedení víz pro Čechy.
Praha se kvůli tomu obrátila o pomoc na Evropskou komisi. Pokud Kanada víza do konce roku nezruší, pak Evropská komise navrhne protiopatření. Mohlo by jít například o zavedení víz pro kanadské diplomaty cestující do Evropské unie.
Podobný krok ale kritici považují za nijaký až směšný. Také proto, že kanadským diplomatům by potřebná víza zařizovali úřednici a oni sami by v podstatě nic nepocítili.
Foto: Profimedia