Makedonie volila prezidenta. Tentokrát <span>bez střelby</span>

Zahraničí
22. 3. 2009 21:00
Příznivci vládní strany VMRO.
Příznivci vládní strany VMRO.

Volební místnost v hlavním městě Skopje.V Makedonii se dnes konaly prezidentské a místní volby, které pozorovatelé označovali za zkoušku politické vyspělosti této balkánské země. EU varovala, že pokud by se měly opakovat násilnosti a machinace, jež v minulosti provázely podobné hlasování, mohlo by to zpomalit cestu Makedonců do unie. 

Hlasování se údajně obešlo bez incidentů. První volební výsledky se očekávají v noci.

Úřady varovaly, že při volbách nebudou tolerovat žádné násilí, a rozmístily po zemi početné policejní síly. Šéf státní volební komise Aleksandar Novakovski řekl, že nebyly žádné incidenty ani oficiální stížnosti na průběh hlasování.

ČTĚTE TAKÉ: Makedonské volby: vítězství vládní strany, albánské násilí
                        Asijská příchuť šarvátky o Makedonii

Sedm kandidátů na úřad prezideta.

Dvě hodiny před ukončením hlasování se účast pohybovala kolem 49 procent. Pro platnost hlasování je přitom nutná účast nejméně 50 procent z celkového počtu 1,8 milionu registrovaných voličů.

"Volby proběhly v dobré atmosféře, bez incidentů a bez vážných nesrovnalostí," prohlásil na briefingu Novakovski. Poznamenal, že většina volebních místností se uzavřela v plánovaných 19.00 SEČ, na desítkách míst však bylo povoleno prodloužit hlasování, které během dne komplikovalo silné sněžení.

Příznivci vládní strany VMRO."Zatím vše dobré," pochvaloval si odpoledne průběh voleb i americký velvyslanec v Makedonii Philip Reeker.

O úřad makedonského prezidenta soupeřilo v dnešním prvním kole sedm osob. Za favority jsou označováni George Ivanov, kandidát hlavní vládní strany křesťansko-demokratické Vnitřní makedonské revoluční organizace - Demokratické strany makedonské národní jednoty (VMRO-DPMNE), a Ljubomir Frckoski podporovaný opozičním Sociálnědemokratickým svazem Makedonie.

Ivanov měl podle předvolebních průzkumů přízeň asi 23 procent voličů a pro Frckoskiho se vyslovovalo zhruba 13 procent. Očekává se, že nikdo nezíská nadpoloviční většinu všech hlasů požadovanou pro vítězství v prvním kole; o prezidentovi by pak dva nejúspěšnější kandidáti soupeřili ve druhém kole plánovaném na 5. dubna.

O 85 křesel starostů se v dnešních místních volbách ucházelo 365 kandidátů.

Volby monitoruje na sedm tisíc makedonských a 500 zahraničních pozorovatelů. Zvlášť se očekává, jak bude průběh voleb hodnotit zvláštní představitel EU ve Skopje Erwan Fouere.

Prezident má v Makedonii spíše reprezentativní úlohu a jeho pravomoci jsou omezené, nicméně Fouere dnešní hlasování považuje za zásadní pro budoucnost země. "Makedonie musí ukázat, že dokáže zorganizovat pokojné hlasování, jinak to pro ni bude znovu znamenat zdržení, bude to znamenat, že zmešká vlak do EU," uvedl Fouere před hlasováním.

Volební shromáždění v Tetovu, téměř výlučně obývaném Albánci.Loňské parlamentní volby v Makedonii byly v oblastech osídlených Albánci provázeny podvody, zastrašováním i potyčkami mezi stoupenci soupeřících stran albánské menšiny. Při nepokojích tehdy zahynul jeden člověk, dalších devět bylo zraněno.

Tyto volební násilnosti byly nejhorší od konce roku 2001, kdy Západ pomohl zažehnat občanskou válku zajištěním více práv pro Albánce, kteří v dvoumilionové Makedonii tvoří čtvrtinu obyvatel, a také příslibem členství v NATO a EU.

Makedonie má od prosince 2005 status kandidátské země EU, ale přístupové rozhovory ještě nezahájila.

Foto: AP a Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ