Makedonská akademie věd MASA se rozhodla stáhnout novou kontroverzní encyklopedii, podle níž jsou Albánci "osadníci", kteří na území dnešní Makedonie přišli v 16. století. Informoval o tom zpravodajský server BalkanInsight.com.
Za dílo se omluvil také makedonský premiér Nikola Gruevski, který ji před dvěma týdny podporoval.
Autoři musí encyklopedii zkontrolovat a opravit všechny pasáže, které se týkají makedonsko-albánských vztahů, Albánců v Makedonii, bývalého velitele albánský povstalců v zemi Aliho Ahmetiho a povstaleckých jednotek etnických Albánců. S revizí údajů jim budou pomáhat albánští členové MASA, kteří se od knihy dříve distancovali.
Akademie chce také zjistit, kdo je za zavádějící informace odpovědný.
V díle mimo jiné stojí, že albánská národnostní skupina se rozšířila v 16. stoletá násilím na území dnešní Makedonie, přičemž vytlačila tamní slovanské obyvatelstvo. Sami Albánci se považují za nástupce illyrských kmenů, které v antice obývaly nynější oblast Albánie.
Na encyklopedii reagovaly i britská a americké ambasáda ve Skopje. V knize totiž stojí, že zhruba sedm tisíc bojovníků Albánské národní armády (Armata Kombetare Shqiptare/AKSh) získalo výcvik od britských a amerických vojáků v tréninkových táborech v Albánii.
Velvyslanectví USA to označilo za „zfalšované, neopodstatněné a nepřijatelné".
Vydání encyklopedie vyvolalo protesty albánských univerzitních studentů ve městě Tetovo na severozápadě Makedonie. Uspořádali řadu protestních průvodů s transparenty jako "Alexandr (Veliký) je Albánec" nebo "Zastavte encyklopedii".
Vlnu nevole zvedlo mimo jiné také pojmenování Albánců hanlivým výrazem Shiptari (Škipetaři) místo správného albánského Shqiptarët.
Foto: bgnes a Profimedia