Kandidát hlavní vládní strany v Makedonii Ďorďe Ivanov s jasným náskokem vyhrál první kolo prezidentských voleb. Za dva týdny se bude konat druhé kolo. Podle Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) hlasování splnilo většinu mezinárodních standardů.
"První kolo, navzdory některým sporným bodům s účastí, představuje důležitý krok vpřed," prohlásil na tiskové konferenci Peter Eicher, šéf pozorovatelské mise. Nedělní hlasování bylo považováno hlavně za zkoušku politické vyspělosti země, jelikož prezident má v Makedonii především reprezentativní úlohu a jeho pravomoci jsou omezené.
ČTĚTE TAKÉ: Makedonie volila prezidenta. Tentokrát bez střelby
Zvláštní představitel Evropské unie ve Skopji Erwan Fouere před hlasováním upozornil, že pokud volby nebudou respektovat demokratické principy, ujede Makedonii vlak do Evropské unie. Loňské parlamentní volby byly totiž poznamenány násilím, zastrašováním i podvody.
Podle volební komise se pro Ivanova z Vnitřní makedonské revoluční organizace - Demokratické strany makedonské národní jednoty (VMRO-DPMNE) vyslovilo téměř 34 procent voličů, zatímco jeho největší soupeř Ljubomir Frčkoski, podporovaný opozičním Sociálnědemokratickým svazem Makedonie, obdržel necelých 20 procent hlasů. Bývalý ministr vnitra Ljube Boškoski skončil na třetím místě s 15 procenty.
Žádný z uchazečů o úřad hlavy státu nedosáhl potřebné nadpoloviční většiny hlasů, takže se za dva týdny bude konat druhé kolo. Vítěz, který vzejde z druhého kola prezidentských voleb vypsaných na 5. dubna, nahradí dosavadní hlavu státu Branka Crvenkovského, který o druhý mandát neusiloval.
Ve druhém kole hlasování se utkají Ivanov a Frčkoski, kteří získali nejvíce hlasů.
Současně s prezidentskými volbami se v Makedonii konaly i volby místní.
Makedonie má od prosince 2005 status kandidátské země EU, ale přístupové rozhovory ještě nezahájila. Jejím dalším cílem je i členství v NATO. Aspirace Skopje v tomto směru však blokují Atény, které se se Skopjí přou o název státu. Kvůli problematickému jménu, které je shodné se severořeckou provincií, byla Makedonie přijata do OSN pod názvem Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM).
Foto: Reuters