Malta na nátlak Evropské unie pozměnila svůj kontroverzní zákon, který umožní cizincům koupit si občanství v této středomořské zemi. Původně místní úřady stanovily, že žadatelé ze zemí mimo Evropskou unii získají maltské občanství za nejméně 1,15 milionů eur (necelých 32 milionů Kč). Nově přidaly podmínku, že cizinci budou muset strávit na Maltě nejméně rok, než o občanství zažádají.
Praxi prodávání občanství v Evropské unii před dvěma týdny odsoudil Evropský parlament. Udělování občanství je sice právem jednotlivých členských států, ty tím ale současně cizincům z neunijních zemí otevírají dveře do celé osmadvacítky.
Maltské rozhodnutí se nelíbilo ani Evropské komisi. "Občanství nemůže být na prodej," uvedla tehdy ve Štrasburku eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová. "Je to základní prvek naší unie a my ho nemůžeme opatřit cenovkou," dodala.
Podle pozměněného zákona musí žadatel o občanství "prokázat, že pobýval na Maltě po dobu nejméně 12 měsíců".
Jak již dříve prohlásila eurokomisařka Redingová, žadatelé musí mít "skutečné vazby na zemi", a nikoli jen schopnost zaplatit daný finanční obnos.
Podle maltského premiéra Josepha Muscata má program zvýšit příjmy státu a přilákat na ostrov investory.