Britská premiérka Theresa Mayová je přesvědčená, že vyhraje odvolání proti čtvrtečnímu rozhodnutí soudu, podle něhož vláda ke spuštění procesu vedoucího k odchodu země z Evropské unie (takzvanému brexitu) potřebuje souhlas parlamentu. Premiérka to v pátek podle zpravodajské stanice BBC sdělila evropským partnerům. Zdůraznila, že tak jak již dříve slíbila, je odhodlaná do konce března 2017 proces brexitu zahájit aktivací článku 50 lisabonské smlouvy o fungování EU, který se týká odchodu ze společenství.
Mayová v telefonických hovorech s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou také uvedla, že její kabinet je velmi zklamaný soudním rozhodnutím a nyní se plně zaměřuje na odvolání k nejvyššímu soudu. O vývoji po čtvrtečním soudním verdiktu, který by mohl brexit přinejmenším zpozdit, se Mayová rozhodla v pátek také telefonicky hovořit s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem, upřesnil premiérčin úřad. Nejvyšší soud se k odvolacímu procesu v této kauze poprvé ve své historii sejde kompletní, tedy za účasti všech jedenácti soudců. Nejvyšší soud se má případem zabývat začátkem prosince, ale rozhodnutí může oznámit až v lednu.
Pokud nejvyšší soud verdikt soudu nižší instance potvrdí, bude muset vláda nejspíš vypracovat návrh zákona k brexitu, který by musely schválit obě komory parlamentu. Ze strany zákonodárců přitom lze očekávat množství dodatků; poslanci by také mohli požadovat po vládě, aby upřesnila svou strategii vyjednávání o brexitu s EU, nebo dokonce žádat nové referendum.
Je nepravděpodobné, že by parlament popřel březnové referendum o brexitu jeho zablokováním. Avšak projednávání brexitu v parlamentu, kde mnoho i vládních zákonodárců hlasovalo v referendu pro setrvání země v EU, by nejspíš neumožnilo dodržet březnový termín zahájení procesu odchodu Británie ze společenství. "Další oddalování není v zájmu nikoho," zdůraznil v pátek německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier při setkání v Berlíně se svým britským protějškem Borisem Johnsonem. Ten řekl, že "Německo by nemělo v rozhodnutí soudu příliš hledat nějaké jinotaje".
Neúspěch britské vlády u nejvyššího soudu by byl také vodou na mlýn těm silám, které volají po předčasných parlamentních volbách v Británii, což vláda dosud rezolutně odmítá. Bookmakeři po čtvrtečním soudním verdiktu nevylučují předčasné volby v příštím roce, ale favoritem je stále plánovaný volební rok 2020.
Mayová stále věří, že o brexitu nebude rozhodovat parlament
Zahraničí
4. 11. 2016Britská premiérka Theresa Mayová.