Mayová volá po potrestání Asada a jeho spojenců včetně Ruska

Zahraničí
15. 12. 2016
Britská premiérka Theresa Mayová.
Britská premiérka Theresa Mayová.

Evropská unie musí jednoznačně odsoudit dění v Sýrii; syrský prezident Bašár Asad a jeho podporovatelé z Ruska a Íránu jsou odpovědní za tragédii v Aleppu, míní britská premiérka Theresa Mayová.

Je podle ní třeba zajistit, aby se zodpovídali ti, kdo v Sýrii porušovali mezinárodní právo a dopouštěli se zločinů proti lidskosti. Podle britské premiérky je nyní také třeba udělat vše pro to, aby bylo v Aleppu dodržováno příměří a aby OSN mohlo pomoci dostat do bezpečí civilisty.

Sýrie, kde Asadova armáda v minulých dnech prakticky obsadila pro protivládní povstalce klíčové Aleppo, je jedním z bodů čtvrtečního posledního letošního řádného summitu unie.

Návrh jeho závěrů uvádí, že unie si nechává "otevřené všechny možnosti", pokud jde o další posílení sankcí uvalených kvůli syrské občanské válce. Zdůrazňuje také, že evropská podpora poválečné rekonstrukci Sýrie je podmíněná spuštěním věrohodného procesu politického přechodu, tedy takových změn, na kterých by se podílela i opozice.

Přeje si hladký brexit

Londýn si přeje, aby byl odchod Británie z EU co nejhladším a nespořádanějším procesem. Novinářům to při příchodu na čtvrteční summit unie v Bruselu řekla Mayová. Hladký brexit je podle ní nejen v zájmu Británie, ale také zbytku Evropy.

Mayová se ve čtvrtek nezúčastní neformální večeře šéfů států a vlád 27 ostatních zemí bloku. Při ní se bude řešit mechanismus kroků z unijní strany poté, co Britové na jaře spustí dvouleté vyjednávání o svém odchodu v souladu s článkem 50 Lisabonské smlouvy o fungování EU.

Premiérka poznamenala, že neformální večeři kolegů, na kterou nebyla pozvána, dokonce vítá. "Je v pořádku, že se připravují na jednání o brexitu stejně, jako jsme se na ně připravovali my," řekla novinářům.

Zopakovala také britský záměr spustit dvouletá vyjednávání do konce března příštího roku.

Dnešní večeře není prvním setkáním 27 prezidentů a premiérů "zbytku EU". Poprvé se v tomto formátu sešli jen pár dní po červnovém referendu, ve kterém britští voliči rozhodli o odchodu své země z bloku. "EU27", jak bývají tyto schůzky označovány, se pak sešla také v září v Bratislavě.

Evropská unie odmítá s Londýnem o podrobnostech brexitu vyjednávat do chvíle oficiálního oznámení britského záměru podle unijních smluv. Dnes by měli lídři probrat, jak na takový krok Londýna zareaguje. Proti návrhu příslušných závěrů dnešního summitu protestuje europarlament, kterému členské země EU chtějí v jednacím procesu vyhradit daleko menší roli, než jakou si europoslanci přejí.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Seth Wenig

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné