Pokud německá kancléřka Angela Merkelová nepřistoupí na stanovení limitu pro přijímaní uprchlíků, nepodpoří ji šéf sesterské Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer ve volbách. Takový postup by znamenal zlom v desítkách let trvající tradici, podle které Křesťanskodemokratická unie (CDU) a CSU mají společného kandidáta na kancléře.
Anketa:
Souhlasíte s politikou Angely Merkelové?
- Ano, bezvýhradně. 33%
- Rozhodně ne. 33%
- Vůbec mě nezajímá. 33%
"Limitu dvě stě tisíc uprchlíků se nevzdáme. Tam jde prostě a jednoduše o naši věrohodnost," uvedl Seehofer v rozhovoru s magazínem Spiegel. Větu, že by Merkelovou v případě neshody na roční hranici pro přijímání uprchlíků v kandidatuře na kancléřku nepodpořil, v něm sice doslova neřekl, jeho odpovědi ale takovou možnost přinejmenším naznačují.
Seehofer mimo jiné poznamenal, že poslední rok byl pro vztahy CDU a CSU nejtěžší, který ve své politické kariéře zažil, a připustil také, že si není jist, zda se názorové rozdíly podaří překonat. Na otázku, jestli je možné, že CSU nepodpoří kandidáta na kancléře za sesterskou CDU, Seehofer odpověděl, že jeho strana bude personálie řešit až na jaře příštího roku.
Vyjádření bavorského premiéra ostře kritizovala sociální demokracie (SPD), která spolu s unií CDU/CSU tvoří na celostátní úrovni vládní koalici. "CSU nastoupila kurz, jehož cílem je svrhnout kancléřku," obvinil Seehoferovu stranu šéf bavorských poslanců SPD Markus Rinderspacher. Podle něj chce CSU prosadit jako kandidáta konzervativců na kancléře ve volbách příští rok na podzim současného ministra financí za CDU Wolfganga Schäubleho.
Ten Spiegelu řekl, že názorové rozdíly mezi CDU a CSU nepovažuje za tak velké, problém má za řešitelný. Musí se podle něj najít rovnováha mezi bezpečností a tolerancí. Že by se sám Schäuble postavil proti Merkelové, nepovažují pozorovatelé za pravděpodobné. Další kandidaturu Merkelové na kancléřku dnes výslovně podpořila ministryně obrany za CDU Ursula von der Leyenová.
CSU se vymezuje proti politice Merkelové v uprchlické krizi dlouhodobě. Požaduje stanovení roční hranice pro přijímání uprchlíků v celém Německu, zatímco Merkelová se jí brání. Někteří odborníci podotýkají, že něco takového stejně není možné, protože právo na azyl pro politicky stíhané je zakotveno přímo v německé ústavě.
Seehofer, který je jedním z nejhlasitějších kritiků kancléřky v migrační krizi, si je prý vědom, že dlouhodobé spory konzervativní unii škodí, politika se podle něj ale musí změnit, pokud chce znovu získat důvěru voličů.
CDU letos v několika zemských volbách ztratila. Snížily se také volební preference CDU/CSU v průzkumech. CSU, která na zemské úrovni působí jen v největší spolkové zemi Bavorsku, se dalšímu poklesu snaží bránit i tvrdší rétorikou, pokud jde o migraci.