Německá kancléřka Angela Merkelová se těší největší oblibě od počátku uprchlické krize. Pozitivně její práci hodnotí 59 procent Němců, naposledy takového výsledku dosáhla loni v září. Ukázal to průzkum společnosti Infratest dimap pro televizi ARD a deník Die Welt.
Podle průzkumu přispěla k růstu popularity Merkelové debata o přínosech Evropské unie, která se vedla v souvislosti s referendem, v němž Britové v červnu rozhodovali o dalším setrvání své země v EU.
Proti červnu se obliba Merkelové zvýšila o devět procentních bodů. Ve stejném období posílilo také přesvědčení o výhodnosti členství Německa v EU - zatímco v červnu bylo o výhodách členství přesvědčeno 39 procent Němců, po takzvaném brexitu jich je už 52 procent. Merkelová se přitom výrazně zasazuje o pokračování evropského projektu i přesto, že se z něj Londýn vyčlení.
Z rostoucí podpory Merkelové těží i její konzervativní unie CDU/CSU. Ve volbách by pro ni teď hlasovalo 34 procent Němců, o dva procentní body více než v červnu. Koaliční sociální demokracie (SPD) si připsala navíc jeden procentní bod a hlasovalo by pro ni 22 procent lidí. Opoziční Zelení a Levice by získali stejně jako před měsícem 13, respektive devět procent voličů.
Ztrácí naopak populistická Alternativa pro Německo (AfD), která se vymezuje proti imigrantům a proti Evropské unii. Stranu by nyní volilo 12 procent lidí, o tři procentní body méně než před měsícem. Podle autorů průzkumu je to dáno i debatou po britském referendu, v níž Němci začali více dávat najevo podporu EU.
Spokojenost s členstvím v unii však neznamená, že by Němci kladně hodnotili i předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera. S jeho prací je podle průzkumu spokojeno jen 38 procent dotázaných.