Raketový nárůst preferencí Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) poté, co za svého kandidáta na kancléře určila bývalého předsedu Evropského parlamentu Martina Schulze, předsedkyni konkurenční Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angelu Merkelovou neznervózňuje. Kancléřka, která je nyní na návštěvě USA, to řekla pátečnímu vydání regionálního listu Saarbrücker Zeitung (SBZ). "Konkurence oživuje trh," poznamenala Merkelová.
Od lednového oznámení, že se Schulz stane kandidátem SPD na kancléře, preference strany v předvolebních průzkumech výrazně posílily a dostaly se až k třiceti procentům. Pokud by se konaly volby nyní, dostali by sociální demokraté podle anket zhruba stejný počet hlasů jako unie konzervativních stran CDU/CSU.
Podle Merkelové byly preference SPD dlouhodobě tak nízké, že bylo jasné, že mají ještě potenciál růst. Schulz, který se v neděli stane na mimořádném sjezdu předsedou sociálních demokratů a ve funkci tak vystřídá současného ministra zahraničí Sigmara Gabriela, k tomu dal pouze impuls. Nervózní však kvůli tomu kancléřka není, řekla listu SBZ.
Konzervativní unie CDU/CSU bude mít podle Merkelové po volbách, které se uskuteční 24. září, mnohem více možností, s kým uzavřít koalici, než tomu bylo ještě před dvaceti lety. "A to mě těší," řekla kancléřka, která stojí v čele německé vlády od roku 2005. "Máme v zásadě možnost spolupracovat s (liberální) FDP, existují ale i (spolkové) země, ve kterých jsme koalici vytvořili se Zelenými, a máme i velké koalice (s SPD)," řekla v rozhovoru Merkelová. Možnost vytvořit spolkovou vládu s postkomunistickou stranou Levice či pravicově populistickou Alternativou pro Německo (AfD) však kancléřka vyloučila.
Podle dosavadních předvolebních průzkumů by však CDU/CSU s FDP nebo Zelenými většinovou vládu sestavit nemohla. V úvahu by tak připadla jen trojkoalice nebo pokračování spolupráce s SPD.
Konec velké koalice?
Mládežnická organizace sociálních demokratů tento týden Schulze vyzvala, aby právě pokračování velké koalice po zářijových volbách jednoznačně odmítl. Nastávající předseda SPD to ale v rozhovoru poskytnutém dnešnímu vydání deníku Rheinische Post odmítl. "Kdo s námi bude chtít jednat o vytvoření koalice, je srdečně vítán; může nás po volbách oslovit. Pouze svazek s AfD vylučuji," řekl.
Deníky, ve kterých se v pátek objevily rozhovory s předsedy nejsilnějších německých stran, vycházejí v Sársku a Severním Porýní-Vestfálsku, tedy ve dvou ze tří spolkových zemí, v nichž se bude ještě před celoněmeckými volbami v září hlasovat o složení zemských sněmů. Sársko, kde žije asi milion obyvatel, čeká hlasování už 26. března, 14. května se bude volit v nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku s téměř 18 miliony obyvatel.
I v těchto zemích se přitom ve volebních průzkumech projevil "Schulzův efekt". V Sársku by kromě pokračování velké koalice podle aktuálního průzkumu mohla vzniknout i rudo-rudá koalice SPD a Levice. V Severním Porýní-Vestfálsku by mohli sociální demokraté pod vedením populární premiérky Hannelore Kraftové dostat až 40 procent hlasů.
Zemské volby čekají 7. května i nejsevernější spolkovou zemi Šlesvicko-Holštýnsko. Také zde by se podle aktuálních průzkumů SPD stala nejsilnější stranou.