Bavorská vláda formálně rozhodla o tom, že kvůli migrační politice německé kancléřky Angely Merkelové nepodá na spolkovou vládu ústavní žalobu, jak v uplynulých měsících hrozilo. Rozhodnutí se očekávalo. Migrace se týkalo také setkání spolkového ministra vnitra Thomase de Maizière s ministrem vnitra Bavorska Joachimem Herrmannem. V kontrolách na hranici s Rakouskem chce Berlín pokračovat navzdory klesajícímu počtu běženců.
Bavorský premiér Horst Seehofer jménem Bavorska v lednu dopisem pohrozil Berlínu kvůli uprchlické politice žalobou, Merkelová však všechny výtky vlády největší německé země odmítla a trvá na tom, že spolková vláda žádné unijní ani německé právní předpisy neporušila. Seehofer i bavorská vláda z hrozby postupně ustoupili, bavorský ministerský předseda se však už nechal slyšet, že žaloba nemusí být navždy smetena "ze stolu".
O tom, že je možné ji ze "šuplíku" kdykoliv vyndat, hovořil v Berlíně také bavorský ministr vnitra Herrmann, který vydal spolu s de Maizièrem společné prohlášení. V něm se mimo jiné píše, že policie bude pokračovat ve "viditelných a efektivních" kontrolách na hranici s Rakouskem. Oba politici v dokumentu požadují také zavedení společného registru osob, které cestují do zemí Evropské unie nebo z nich.
Proud žadatelů o azyl, kterých loni do Německa přišlo 1,1 milionu, se nyní i díky dohodě osmadvacítky s Tureckem takřka zastavil. Podle aktuálních údajů zaregistrovalo Bavorsko, které je vstupní branou do Německa, za první tři dubnové týdny 4200 uprchlíků. To byl loni běžný počet za jediný den.