Merkelová vyzvala k plnění dohody EU-Turecko o uprchlících

Zahraničí
29. 1. 2016 16:42
Německá kancléřka Angela Merkelová a italský premiér Matteo Renzi na společném jednání v Berlíně.
Německá kancléřka Angela Merkelová a italský premiér Matteo Renzi na společném jednání v Berlíně.

Německá kancléřka Angela Merkelová v pátek vyzvala k urychlenému naplňování dohody mezi Evropskou unií a Tureckem ohledně zmírnění přílivu uprchlíků do Evropy. Italský premiér Matteo Renzi na společné tiskové konferenci po jednání s kancléřkou v Berlíně prohlásil, že Itálie chce převzít větší odpovědnost v Evropské unii, což se týká také uprchlické politiky. Itálie podle něj už v EU nepředstavuje problém.

Kancléřka poznamenala, že je nutný pokrok v úsilí o zvládnutí uprchlické krize. "Samozřejmě, že jsme hovořili o uprchlické krizi, a to i o agendě mezi EU a Tureckem, která musí být naléhavě naplňována, protože potřebujeme pokrok," prohlásila Merkelová po schůzce s Renzim.

Evropská unie se v listopadu v dohodě s Ankarou zavázala dát Turecku finanční pomoc a otevřít některé další kapitoly přístupových jednání, pokud země zajistí zmírnění přílivu uprchlíků.

EU pro letošek slíbila tři miliardy eur (81 miliard korun) na zlepšení situace syrských uprchlíků, kteří se nacházejí v Turecku. Itálie ale pomoc zatím blokuje kvůli námitkám vůči způsobu, jak tyto peníze získat.

Ranzi ujistil, že jeho země na financování pomoci Turecku přispěje. Řím však prý ještě čeká na některé odpovědi ze strany Evropské komise. "Vůbec není pochyb o tom, že přispějeme svým dílem, jakmile dorazí odpovědi," řekl Renzi a vyjádřil naději, že se tak stane ještě před dárcovskou konferencí v Londýně 4. února.

Třetinu pomoci určené Turecku má poskytnou Evropská komise z unijního rozpočtu, další dvě miliardy mají členské země přímo vložit do příslušného fondu. Itálie však požádala o objasnění pravidel pomoci a také chce mít jistotu, že bude kontrolován způsob, jak Ankara s penězi nakládá.

Renzi v pátek v německé metropoli prohlásil, že Itálie chce v EU opět převzít více odpovědnosti, což platí i o uprchlické politice. Itálie podle něj už v EU nepředstavuje problém a své domácí úkoly plní.

To se prý týká i registrace uprchlíků, kterou nyní podle Renziho Itálie plní na 100 procent. Uprchlíkům jsou v Itálii snímány otisky prstů a jsou pořizovány jejich fotografie, zdůraznil premiér.

Italský politik v pátek také varoval před ztroskotáním schengenských dohod o volném pohybu osob. "Pokud Evropa vzdá Schengen, bude to znamenat, že vzdává samu sebe," řekl italský politik.

Renzi prohlásil, že Itálie si stejně jako Německo přeje "silnější Evropu, která bude schopná řešit všechny problémy, od imigrace po hospodářství". "Nacházíme se v citlivém okamžiku evropské historie," citovala ANSA italského představitele. "Cítím tíhu té odpovědnosti," dodal.

Renzi řekl, že jeho vláda si je vědoma nutnosti snížit veřejné zadlužení Itálie. "Neříkám to, abych udělal radost Angele, ale abych udělal radost svým dětem," prohlásil. Merkelová ocenila reformy, které přijala Renziho vláda včetně reformy trhu práce.

Itálie je pravidelným terčem kritiky EU za pomalé snižování dluhu, který má v rámci eurozóny druhý nejvyšší po Řecku. Oceňována je však italská reforma trhu práce, která posílila zaměstnanost. Reforma usnadnila velkým soukromým podnikům propouštět a poskytla daňové úlevy firmám za přijetí zaměstnanců na dobu neurčitou.

Podle Merkelové se v pátek oba politici také shodli, že učiní maximum pro udržení Británie v Evropské unii. Kromě toho oznámili, že plánují společný výcvik libyjských bezpečnostních sil v Tunisku. Podle Merkelové mají Německo a Itálie "maximální zájem" na posílení státních struktur a bezpečnostních sil v Libyi v zájmu boje proti ilegálnímu přílivu běženců.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Michael Sohn

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ