Merkelová: Zahalování tváře do Německa nepatří

Zahraničí
6. 12. 2016 13:38
Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová.

Uprchlická situace z loňského léta se podle německé kancléřky Angely Merkelové nemůže a nesmí opakovat. Šéfka Křesťanskodemokratické unie (CDU) to řekla v projevu na úvod stranického sjezdu v Essenu. Zdůraznila také význam dohody o migraci mezi Evropskou unií a Tureckem.

"Situace z pozdního léta 2015 se nemůže, nemá a nesmí opakovat," nechala se slyšet německá kancléřka, která během posledních měsíců znatelně změnila svou uprchlickou politiku. Spolková republika chce podle ní dělat vše pro to, aby zastavila ilegální migraci a dala lidem lepší perspektivu v zemích jejich původu.

Za zásadní v těchto snahách Merkelová považuje některými zpochybňovanou dohodu osmadvacítky s Tureckem, která podle ní každý den zachraňuje životy. Merkelová také poděkovala všem spoluobčanům, kteří se angažovali a angažují v pomoci 890 tisíc běženců, kteří loni do Německa přišli. Ukázali podle ní Německo z té nejlepší stránky.

Předsedkyně CDU, která by měla být v úterý již podeváté zvolena do čela strany, se vyjádřila také k situaci v Sýrii. Je ostuda, že se stále nepodařilo zajistit humanitární koridory pro syrské město Aleppo, míní. Rusku a Íránu vyčetla podporu Asadova brutálního režimu.

Zahalování do Německa nepatří

Úplné zahalování obličeje nepatří k Německu a mělo by být zakázané, kde jen to je možné, řekla také Merkelová na sjezdu Křesťanskodemokratické unie (CDU), které předsedá. Německé právo má podle ní vždy přednost před rodinným právem nebo islámským právem šaría.

"Tady v Německu platí zákony naší země a to pro všechny bez výjimky," prohlásila Merkelová, která se postupně snaží měnit svou uprchlickou politiku. Všichni lidé, kteří již déle žijí ve spolkové republice nebo do ní teprve nedávno přišli, musí respektovat důstojnost ostatních, rovnoprávnost mužů i žen, svobodu náboženství nebo vyjadřování. "Nechceme žádné paralelní společnosti," podotkla také.

"V komunikaci mezi lidmi, která u nás hraje tak důležitou roli, ukazujeme obličej. Proto je u nás úplné zahalování nepatřičné. Mělo by být zakázané, kde jen to je právně možné. Nepatří k nám," řekla Merkelová za bouřlivého potlesku zhruba tisícovky delegátů v Essenu.

Zároveň dnes kritizovala zesilující agresivitu a nenávist na sociálních sítích. Není podle ní možné myslet si, že internet je prostorem, kde neplatí německé zákony. Z některých komentářů na internetu, které jsou nezřídka zaměřené proti migrantům, má prý pocit, že by sami jejich autoři potřebovali integrační kurs.

O zákazu nošení burek a nikábů, tedy oděvů, které muslimským ženám zakrývají celé tělo a ponechávají jen mřížku nebo úzký průhled pro oči, se v Německu diskutuje už několik měsíců. Úplný zákaz jejich nošení na veřejnosti není podle všeho ústavně možný, pravděpodobnější je proto, že nebude možné je nosit například u soudu, při jednání s úřady nebo při řízení auta.

Merkelová se proti úplnému zahalování obličeje podle pozorovatelů vyslovila i proto, aby dala jasně najevo, že CDU nadále stojí o konzervativní voliče, z nichž se část v poslední době přiklonila k Alternativě pro Německo (AfD). Její dnešní více než hodinový projev, který delegáti ocenili zhruba desetiminutovým potleskem, hodnotí odborníci i spolustraníci jako jeden z jejích nejkonzervativnějších vůbec.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Martin Meissner

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ