Německo
Merkelovou ženou před soud. Důvod? Migrační krize
28.08.2017 14:45
Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) by se podle volební lídryně Alternativy pro Německo (AfD) Alice Weidelové měla zodpovídat před soudem za své počínání během migrační krize. Weidelové to sdělila v pondělí v Berlíně.
Lídryně strany, která je známá svou protiimigrační rétorikou, v pondělí Merkelové a její vládě vyčetla, že porušily takzvané dublinské dohody, když umožnily do Německa přicházet i běžencům z bezpečných třetích zemí. "Můžu vám říci, že v důsledku toho AfD jako první udělá následující - bude iniciovat vytvoření vyšetřovací komise Angely Merkelové ve Spolkovém sněmu, která se bude zabývat porušením práva," uvedla Weidelová.
Komise, která při současném rozložení sil nemá reálnou šanci vzniknout, by podle ní měla řešit jednak migrační politiku, jednak politiku německé vlády ve vztahu k euru, kterou taktéž považuje za protiprávní.
"A pokud se mě ptáte, Angela Merkelová by po skončení politické kariéry měla být postavena i před řádný německý soud, aby se zodpovídala ze všech porušení práva," vyjádřila své přesvědčení osmatřicetiletá politička strany, která má velmi dobré šance dostat se v zářijových volbách poprvé do Spolkového sněmu.
Do Německa v letech 2015 a 2016 dorazilo celkem téměř 1,2 milionu uprchlíků. Letos jich přichází kolem 15 tisíc měsíčně.
Kancléřka své rozhodnutí ze září 2015 nechat běžence do spolkové republiky přicházet bez kontroly na hranicích zdůvodňuje nutností rychlé humanitární pomoci v tehdejší situaci. Zároveň v pondělí říká, že už se rok 2015 nemůže opakovat. Azylová politika Německa se od vrcholu migrační krize na podzim 2015 výrazně zpřísnila.
Názor Weidelové na porušení dublinských dohod je do značné míry v rozporu s přesvědčením generální advokátky unijního soudu Eleanor Sharpstonové. Ta ve svém červnovém stanovisku konstatovala, že není možné řešení velkého počtu žádostí o azyl nechat jen na několika málo státech na vnějších hranicích Evropské unie, které by situaci nemusely zvládnout. Žádosti o azyl mají podle ní řešit i ostatní státy, v nichž je běženci podají.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.