Mešity v Německu? Tak my chceme <span>kostely v Turecku</span>

Zahraničí
28. 10. 2008 08:30
Půlměsíc nad Německem.
Půlměsíc nad Německem.

Největší mešita na území Německa. Duisburg.Víkendové otevření mešity v Duisburgu, dosud největšího muslimského svatostánku v Německu, bylo oslavováno jako dobré znamení pro integraci Turků ve Spolkové republice. Nyní žádá ministr pro integraci Severního Porýní-Vestfálska něco na oplátku: výstavbu křesťanských kostelů v Turecku.

A to ještě není všechno. Ministr Armin Laschet (CDU) dále v rozhovoru s listem Die Welt online požaduje, aby imámy, kteří káží v německých mešitách, už neposílali z Turecka.

ČTĚTE TAKÉ: Německo má svou dosud největší mešitu

Po slavnostním otevření mešity islámské obce Ditib-Merkez v Duisburgu opět zesílilo v Německu volání po zakládání křesťanských svatostánků na území Turecka. "Pokud to Turecko myslí vážně s náboženskou svobodou, tak musí podpořit a schválit stavbu kostela svatého Pavla v Tarsu," řekl Laschet.

Pavel z Tarsu. Manuskript z 9. století."To je první zkušební kámen," dodal.

Katolická církev se už dlouho snaží vybudovat v rodném městě apoštola Pavla reprezentativní kostel a centrum pro poutníky.

A nejde jen o Tarsus. "Co platí pro Tarsus, musí platit i pro jiná místa v Turecku, například města Antalya a Alanya.

Mnozí Němci kteří přijíždějí (do Turecka) jako turisté, anebo se usidlují trvale v rekreačních oblastech, by měli mít šanci navštěvovat křesťanský kostel," požaduje ministr pro integraci ze Severního Porýní-Vestfálska.

Podle křesťanského demokrata Lascheta se výuka imámů pro německé mešity musí natrvalo přestěhovat do Spolkové republiky. "Imámové musejí ovládat němčinu a neměli by být vysílání jako diplomaté na omezenou dobu z Turecka," zdůrazňuje Laschet.

Otevření mešity v Duisburgu. Turci tam tvoří čtvrtinu obyvatel.

Foto: AP, Reuters a Wikipedia

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ