Návod pro "opičáky"? Uprchlíci ubytovaní v malé západoněmecké obci Hardheim dostali od radnice kontroverzní letáky s výčtem pravidel spořádaného chování. Město je nabádá k čistotě, potřeba se prý vykonává výhradně na záchodech a v supermarketu se za nakoupené zboží platí. Podle kritiků takové poučování zavání rasismem.
Všední den v Hardheimu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko výrazně ovlivňuje zhruba tisícovka uprchlíků, kteří v obci se zhruba 4600 původními obyvateli našli útočiště. V obchodech, v ulicích i na fotbalovém hřišti se objevují cizí tváře. Pro starostu Volkera Rohma ze sdružení Svobodní voliči to byl důvod rozdat žadatelům o azyl kodex chování.
"Milá cizinko, milý cizinče," začíná dopis vyhotovený v několika jazycích. "Mnozí z vás zažili hrozné věci. Válku, ohrožení života, nebezpečný útěk přes půlku světa," znějí úvodní věty plné soucitu.
Náhle se však tón prudce mění: "Německo je čistotná země a tak to musí zůstat!" Když člověk používá veřejné toalety, "je v tuzemsku obvyklé je po sobě zanechat čisté", pokračuje text.
Následuje poučení o tom, že než si člověk rozbalí zboží v supermarketu, je třeba ho zaplatit. Po 22.00 se dodržuje noční klid. A v neposlední řadě: "Svou naléhavou potřebu vykonáváme výhradně na toaletách, nikoli v zahradách a parcích ani na zádích aut a za křovisky."
Hardheimská pravidla slušného chování vyvolala v Německu pozdvižení. Ve čtvrtek se zhroutily internetové stránky obce a telefon na radnici vyzváněl bez přestání.
Starosta opatření obhajuje a tvrdí, že reaguje i na stížnosti občanů. "Rukověť není myšlena jako šikana, ale má usnadnit spolužití uchazečů o azyl a místních obyvatel," tvrdí Rohm.
Předsedkyně rady pro uprchlíky Bádenska-Württemberska Angelika von Loeperová to vidí jinak. "Podle mého názoru to přiživuje rasistické tendence," upozornila.