Napětí v německé společnosti kolem běženců, zejména mohamedánské víry, posiluje euroskeptickou stranu Alternativa pro Německo (AfD). Podle aktuálního průzkumu společnosti Forsa pro televizi RTL by AfD nyní v parlamentních volbách získala sedm procent hlasů, nejvíc od začátku roku. Oslabuje naopak konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, stejně jako opoziční Levice a Zelení, kteří jsou vstřícní k přijímání uprchlíků.
Anketa:
Na webové platformě change.org je petice, která požaduje, aby německá kancléřka Angela Merkelová byla kvůli uprchlické krizi zbavena úřadu. Podepsali byste tuto petici?
- Ne. 33 %
- Ano. 33 %
- Je mi to jedno. 33 %
CDU/CSU by stále volby jednoznačně vyhrála, má podporu 39 procent lidí odhodlaných hlasovat. Je to ale o 2,5 procentního bodu méně než při posledních parlamentních volbách v roce 2013. Strana kancléřky Merkelové ztrácí především v nových spolkových zemích, ale také v Bavorsku.
Ve stejných oblastech, kde konzervativní unie slábne, posiluje AfD. Strana, která se kromě kritiky společné evropské měny stále silněji vymezuje i proti imigrantům, by v nových spolkových zemích získala dvanáct procent hlasů, v Bavorsku devět procent. Podle politologů posiluje německé euroskeptiky především skutečnost, že reakce německé vlády na příchod desítek tisíc běženců je zmatená a že koalice CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) působí v této problematice nejednotně.
Stále více lidí v Německu spojuje uprchlíky se zvýšením nebezpečí terorismu. Většina migrantů jsou muslimové.
Stejně jako CDU/CSU ztrácí preference i opoziční Levice a Zelení, kteří se stavějí vstřícně k příchodu běženců do Německa. Obě strany by proti parlamentním volbám oslabily zhruba o jeden procentní bod na devět procent. Z parlamentních stran mírně posílila pouze SPD, její preference proti předloňským volbám vzrostly o procentní bod na 25 procent.
Průzkum rovněž ukázal, že se snižuje i osobní popularita Merkelové. Za kancléřku by ji nyní chtělo pouze 47 procent Němců, nejméně v současném volebním období. Přesto by ale Merkelová žádného vážného soupeře v boji o kancléřský úřad neměla - druhý v pořadí je předseda SPD Sigmar Gabriel, kterého by si v čele vlády přálo jen patnáct procent Němců.
Společnost Forsa také upozornila, že i když je nyní podpora Merkelová mimořádně nízká, stále je vyšší, než na jakou kdy dosáhl během svých šestnácti let v úřadu bývalý kancléř Helmut Kohl.
Německo se v současnosti potýká s nejsilnější přistěhovaleckou vlnou v novodobé historii. Letos vláda očekává osm set tisíc žadatelů o azyl, neoficiálně se hovoří až o 1,5 milionu běženců.