Španělsko
Mimino ve sněmovně. Podemos šokují novými móresy
14.01.2016 10:39
Nikdo ho nezvolil a nemůže hlasovat o nových zákonech, přesto se pětiměsíční Diego stal jednou z nejvýraznějších tváří první schůze nového složení španělského Kongresu poslanců. Jeho matkou je poslankyně levicových Podemos, kteří politickou scénu obohatili i jinými způsoby.
Dvaačtyřicetiletá Carolina Bescansová tvrdí, že pokud je žena matkou, musí se o svého potomka starat, ať je kdekoli. A tak syna vzala mezi ostatní zákonodárce.
Reakce okolí byly různé. Zatímco šéf Podemos Pablo Iglesias si dítě pochoval, někteří poslankyni obviňovali z toho, že dítě využívá ke svému zviditelnění. Připomínají, že v parlamentu jsou pro tyto případy jesle.
Bescansová to schytala i od feministek, neboť se prý snažila ukázat, že starat se o dítě je typicky ženský úkol...
Nový parlament vzešel z voleb konaných 20. prosince. Poprvé v pofrankistické éře nezískala žádná strana dostatek hlasů na vytvoření jednobarevné vlády a složitá povolební jednání dosud nepřinesla žádný výsledek. Premiér Mariano Rajoy, jehož dosud vládní lidovci získali nejvíce křesel, chce poslancům předložit návrh nového kabinetu do konce ledna.
Jistý vývoj tu ale přece jen je. Předsedou dolní sněmovny se podle dohody socialistů a Ciudadanos stal socialista Patxi López. Je to poprvé, co tuto funkci získal nečlen vítězné strany.
Volby přinesly i další novinky. Španělsko má například nejvíce poslankyní v historii. Je jich 138 (39,4 procenta), zatímco posledně to bylo 125 (35 procent). Jednou z nich je navíc Rita Bosahoová, která se stal první španělskou zákonodárkyní tmavé pleti. Dáma kandidující za Podemos v Alicante se narodila v Rovníkové Guineji (bývalá španělská kolonie) a ve Španělsku žije třicet let.
A je tu ještě jedna věc, kterou Podemos narušili zaběhlé pořádky. Vedení strany rozhodlo, že její poslanci se vzdají obvyklých výsad - doživotní renty nebo příspěvků na taxi a domácí připojení k internetu. Ušetřené peníze půjdou do stranické pokladny nebo na bohulibé účely. Jdou ve stopách spřízněné madridské starostky Manuely Carmenové, jež se vzdala mimo jiné služebního auta a VIP míst v opeře.
Povolební matematika je neúprosná. Zatímco lidovci obsadili ve 350členné dolní parlamentní komoře 123 křesel, druzí nejsilnější socialisté mají 90 křesel, Podemos 69 a liberální Ciudadanos 40. Dosud se hovořilo o několika možných scénářích, nejčastěji o jakési opoziční smlouvě mezi lidovci a socialisty nebo socialisty vedené koalici poražených. Pokud se do dvou měsíců od prvního hlasování o důvěře nové vládě nebude žádný kabinet opírat o parlamentní většinu, budou se v zemi muset konat nové volby.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.