Ministři zahraničí členských zemí Evropské unie v pondělí neučinili žádné rozhodnutí o případném prodloužení protiruských sankcí, které jsou uplatňovány kvůli postoji Moskvy k východoukrajinskému konfliktu. Mnohé země prý ale dávají najevo, že takové prodloužení bude potřebné. Sankce EU, které pokrývají velkou část ruské ekonomiky, zejména bankovní sektor a ropný a obranný průmysl, byly zavedeny v červenci 2014 a jejich platnost vyprší koncem ledna.
Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová na tiskové konferenci po ministerském jednání připomněla, že sankce s plným prosazením mírových dohod z Minsku letos na jaře spojil summit Evropské unie.
"Samozřejmě summit je suverénní a může zhodnotit situaci s uplatňováním minských dohod," podotkla. V diskusi ale podle ní ministři dali jasně najevo, že vývoj okolo dohod z Minsku se sice ubírá správným směrem, do jejich celkového naplnění je však ještě velmi daleko.
Kdy přesně rozhodnutí o případném prodloužení sankcí padne a zda se věcí budou koncem týdne zabývat lídři zemí unie na prosincovém summitu, to je podle Mogheriniové na Donaldu Tuskovi, který schůzku svolal a určuje její program. "Je fakt, že dnes ani zítra (v úterý) to na programu není a summit je ve čtvrtek. Odhadla bych, že tam to pravděpodobně bude," připustila šéfka unijní diplomacie. Upozornila zároveň, že EU s Ruskem vyjednává o mnohých tématech.
V Evropské unii existuje obecná shoda, že hospodářské sankce proti Rusku souvisejí s naplněním mírových dohod z Minsku, které stanoví podmínky zastavení palby a politického urovnání konfliktu mezi Ukrajinou a proruskými separatisty v Donbasu. Českým novinářům to na okraj jednání ministrů zahraničí evropské osmadvacítky řekl náměstek českého ministra Jakub Kulhánek.
Ministři ale konkrétně neprobírali situaci z minulého týdne, kdy na diplomatickém jednání o prodloužení sankcí požádala Itálie o odklad rozhodnutí. Italský ministr Paolo Gentiloni novinářům řekl, že verdikt o sankcích by měl být podle Říma přijat až poté, co summit plnění minské dohody skutečně zhodnotí.
Přímo o sankcích se dnes na ministerském jednání ale nehovořilo, potvrdil také slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. V šířeji pojaté debatě, která se dotkla i vztahů EU a Ruska, však také podle něj řada ministrů dala najevo, že sankce vyhlášené loni bude třeba prodloužit.
"Česká pozice je dlouhodobě konzistentní. Snažíme se udržet jednotu EU při naplňování minských dohod, a to se týká i otázky sankcí," podotkl náměstek českého ministra zahraničí.
Velvyslanci zemí osmadvacítky měli minulý týden v Bruselu podpořit automatické půlroční prodloužení sankcí, které byly spuštěny v reakci na postup Ruska v konfliktu na východě Ukrajiny. Italská strana ale měla výhrady a žádala, aby se otázce věnovala větší pozornost. Věc by se tak mohla dostat na už tak dost nabitý program posledního letošního summitu EU koncem tohoto týdne.
Ministři zahraničí protiruské sankce neprodloužili
Zahraničí
14. 12. 2015 19:25Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: archiv