Ve skandálu s koňským masem v nejrůznějších potravinách v Evropě vyplavala při laboratorních testech na povrch i jiná skutečnost, jež zneklidnila muslimy. Konkrétně přítomnost vepřového masa v kebabech nebo dönerech. Čerstvě si na zmíněné produkty posvítili muslimové ve Švýcarsku - a jsou zděšeni.
Testy kebabů či dönerů zorganizovala v alpské republice sama Centrální islámská rada Švýcarska (IZRS). Učinila tak v reakci na poznatky v Německu, kde u některých dönerů zjistili až sedm procent vepřového.
IZRS pověřila jednu bernskou laboratoř testováním výrobků, jež nabízejí v hojně navštěvovaných stáncích rychlého občerstvení a které mají označení "halál". To znamená, že jsou povoleny ke konzumaci podle islámské tradice.
Už roku 2011 centrální rada zjistila, že vepřové maso obsahoval jeden druh párků, které měly být údajně také halál.
Nejnovější zkoušky dopadly pro švýcarské vyznavače islámské víry ještě hůře, než se obávali.
Odborníci zjistili vepřové maso v sedmi z dvaceti nákupů. V IZRS byli podle švýcarského tisku zděšeni. "Nehalál" kebaby či dönery se prodávaly v sedmi městech: Kreuzlingen, Winterthur, Biel, Bern, Lucern a Ženeva. Halál byla bašta pouze v Curychu, Basileji a Lausanne.
Podle IZRS bylo zjištěného vepřového masa jen velmi málo, ale i tak výrobky nesplňovaly islámské náboženské požadavky. Švýcarská islámská rada došla na základě testů k závěru, že maso zapovězené muslimům se do kebabů či dönerů nepřimíchalo se zlým úmyslem, ale nejspíše jde o nedostatky během výrobního procesu.
Ve druhé půli února odhalili vepřové maso v údajně halál výrobcích prodávaných v kebabárnách v německém Lipsku. Testy si objednala televize RTL u Ústavu kvality výrobků (IFP).
Novináři z magazínu "Extra" měli dobrý nos. Jimi vybraná laboratoř z Berlína uskutečnila 20 kontrolních nákupů v hlavním městě a ve zmíněném Lipsku. Právě tam zjistila ve třech případech přítomnost vepřového, a to v objemu dvě až sedm procent.
Je to v mnoha ohledech skandál, konstatoval Ali Kizilkaya, mluvčí Islámské rady pro Spolkovou republiku Německo. Muslimská obec je podle něj znepokojena a ptá se, zda vůbec funguje produkce potravin se značkou halál.
Podle části muslimů v Německu jde o provokaci.
Vepří se ukrývají všude možně
Zůstaneme-li ve Spolkové republice, mají muslimové, kteří se snaží žít podle zvyklostí svého náboženství, řadu dalších problémů. Maso, kůže, kosti - mnoho produktů obsahuje zvířecí části bez toho, aby se to uvádělo na obalech.
Taková povinnost zatím neexistuje.
Jde například o želatinu v multivitamínových šťávách nebo limonádách. Při její výrobě se používá vepřové. Takzvané nosné látky nemusejí být na obalech produktů uvedeny. Rovněž aromata nesou stopy zvířat. Existuje povinnost uvádět jen přísady, jež zůstávají v konečném výrobku.
Na obalech se nemusejí vypisovat ani pomocné prostředky užívané při výrobě potravin. I ony mají z časti zvířecí původ.
Často se přísady skrývají pod pod číslem. Třeba E441, což je už zmíněná želatina. Číslo existuje i pro rozemleté mšice, které se často používají k barvení limonád nebo sladkostí do červena.
Zkrátka, zvířata se skývají i v potravinách, u nichž by to většina konzumentů sotva čekala. Nedostatečné informace u potravin tak muslimům ztěžují snahu žít podle pravidel svého náboženství.
Nejsou ale sami. Podobné problémy mají i vegani nebo vegetariáni.