V Neapoli došlo před běžícími kamerami k pokusům o pogromy v několika romských sídlištích. Útokům na předměstí Ponticelli předcházelo zatčení šestnáctileté Romky obviňované z toho, že se pokusila unést dítě. První Molotovovy koktejly dopadly na střechy chatrčí už v pondělí tento týden.
Dnes, ve středu, zapálili neznámí útočníci dva nouzové tábory.využívané Romy.
K obětem na životech nedošlo, protože vystrašení obyvatelé vyklidili svá nouzová obydlí již v úterý večer, píše italský tisk.
Hasičům se podařilo oba požáry zdolat. Podle policie ale nebezpečí ohně trvá dál, protože neapolští obyvatelé se netají snahou Romy z oblasti vytlačit.
Desítky obyvatel Neapole vytáhly poprvé na Romy v pondělí večer. Následující noc si rozhořčení občané, to už jich byly stovky, přibraly k zápalným lahvím i obušky, železné tyče a kameny. Akci vysílal živě zpravodajský tým italské televize RAI.
Občané Neapole si nejprve vylili slovně svou zlobu do kamer a poté se pokusili podpálit tři romské kempy a jednu budovu, kterou Romové dočasně obsadili.
Zatím není jasné, zda se událost, jež vedla k nejnovějšímu výbuchu násilí vůči Romům, zakládá na pravdě. Mělo jít o pokus mladé Romky unést minulou sobotu nemluvně. Tvrdí to alespoň matka dítěte, do jejíhož domu prý šestnáctiletá Romka vnikla a pokusila se robě uloupit.
Fakt je, že podobná obvinění se v Itálii objevují každých několik měsíců; zpravidla za mohutné asistence médií. Ačkoli spáchání podobného činu nebylo v uplynulých letech v Itálii prokázáno žádnému Romovi, tradovaný obraz „cikánů kradoucích děti" šíří sdělovací prostředky usilovně dále.
Úřední zdroje se zatím k projevům násilí proti Romům nevyjádřily, napětí ale podle italských sdělovacích prostředků může souviset s deklaracemi nastupující vlády premiéra Silvia Berlusconiho, která slíbila tvrdý postup proti prudkému nárůstu romské kriminality v zemi.
Podle policejních statistik jsou za novou vlnou zločinů v Itálii v řadě případů Romové, zejména ilegální imigranti z Rumunska. Nový italský ministr vnitra Bobo Maroni z Ligy severu už jmenoval pro metropole Řím a Miláno dva zvláštní romské komisaře, kteří mají problém „definitivně vyřešit".
Podle oficiálních údajů nyní žije v Itálii legálně asi 342.000 osob rumunské národnosti, italská nevládní organizace Caritas ale odhaduje, že počet Rumunů v zemi je nejméně dvojnásobný. Ve velké míře jde právě o Romy, kteří se do Itálie dostali především po začlenění Rumunska do Evropské unie v lednu 2007.
Foto: Reuters a AP