Moskva zrušení protiraketové obrany vítá, Varšava čeká
17.09.2009 10:41
Rusko považuje úmysl zrušit projekt amerického protiraketového štítu v Česku a Polsku za dobrou zprávu a zohlednění svých dříve zveřejněných námitek proti němu. Pokud bude informace potvrzena, přispěje to k rozvoji rusko-amerických vztahů. Uvádí se to v prvních reakcích ruských diplomatů, které zveřejnily moskevské agentury.
"Pokud Spojené státy mají skutečně v úmyslu zrušit své plány na rozmístění protiraketového štítu v Polsku a Česku, je to zcela zjevně dobrá zpráva," řekl agentuře Interfax zdroj z ruského ministerstva zahraničí, který nechtěl být jmenován.
ČTĚTE TAKÉ: Američané couvli: radar v Česku nebude
USA připravují náhradní varianty protiraketového štítu
"Očekáváme oficiální potvrzení této informace z Washingtonu. Pokud bude takové rozhodnutí skutečně přijato, znamená to, že ruské znepokojení bylo (ve Washingtonu) vzato v potaz; to přispěje k dalšímu rozvoji rusko-amerických vztahů," dodal obdobný zdroj pro agenturu ITAR-TASS.
Podle dobře informovaného deníku The Wall Street Journal je změna strategie Washingtonu založena na přesvědčení, že íránský program vývoje raket dlouhého doletu nepokračuje tak rychle, jak se původně předpokládalo.
Poláci čekají, chtějí posílit v Evropské unii
Polští politici nejsou prý zprávou o zrušení programu nijak zaskočeni, čekají však ještě na definitivní americké stanovisko. Podle náměstka polského ministra zahraničí Andrzeje Kremera je velká pravděpodobnost, že protiraketová základna v Polsku nevznikne. Přehodnocování projektu protiraketové obrany, do kterého se pustila administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy, ještě není hotové.
On a náměstek ministra obrany Bronislaw Komorowski jedou za deset dnů do Washingtonu, kde se dozvědí více, řekl Kremer. "Z různých zdrojů se doslýcháme, že je vysoká pravděpodobnost, že protiraketový štít zde (v Polsku) vybudován nebude," uvedl.
Poslanec liberální vládní Občanské platformy Jaroslawa Gowina řekl, že již před loňskými prezidentskými volbami v USA bylo zřejmé, že Obamovi lidé přistupují k projektu se skepsí. "Co se týče zájmu amerického vedení, vypadli jsme dokonce ze skupiny zemí třetí kategorie," prohlásil poslanec. "Je nutné se soustředit na posílení pozice Polska v Evropské unii," dodal. Nemyslí si, že by rozhodnutí Američanů znamenalo porážku vlády premiéra Donalda Tuska, nicméně se obává, že záležitosti využije opozice a konzervativní prezident Lech Kaczyński.
Překvapen není ani šéf polského Úřadu národní bezpečnosti Aleksander Szczyglo. Pokud se Obamova administrativa skutečně rozhodla od projektu ustoupit, bude to podle něho znamenat porážku dosavadního dlouhodobého pohledu Spojených států na situaci ve střední Evropě. Protiraketová základna a rada nemá jen vojenský, ale především politický a strategický význam, poznamenal Szczyglo.
Foto: ČTK/AP, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.