Obyvatelé Řecka přijali uzavření dohody mezi eurozónou a Aténami se směsí úlevy a zloby. Ta míří hlavně na Německo, neboť z ujednání je jasné, že Řekové budou muset skousnout další úspory. Podmínky dohody a další šetření navíc může rozštěpit vládu a vzedmout vlnu nesouhlasu.
Anketa:
Komu držíte palce ve sporu o úhradu dluhů?
Řeckého premiéra Alexise Tsiprase, jehož vláda musí začít neprodleně naplňovat podmínky dohody, nyní ještě čeká opozice ve vlastní straně SYRIZA. Má tak jen několik dní na to, aby se s vnitrostranickým odporem vypořádal.
"Poslyšte, je to určitým způsobem vítězství. Ale je to Pyrrhovo vítězství, protože ta opatření jsou velmi přísná," prohlásila obyvatelka Atén, která se představila jako Marianna. "Lidé v posledních pěti let trpěli a teď je čeká další utrpení. A právě to nám vše komplikuje. Chceme zůstat v Evropě, o tom není pochyb. Ale co ty podmínky?" dodává třiasedmdesátiletá žena.
Řecké hospodářství decimují roky recese, banky jsou zavřené a denně kracují desítky podnikatelů. Někteří Řekové si proto ventilují vztek na německé kancléřce Angele Merkelové a německém ministrovi financí Wolfgangu Schäubleovi. Titulky novin odkazují na druhou světovou válku a ohrazují se proti tomu, co považují za pokus Berlína pokořit Řecko za jeho odpor proti dalšímu utahování opasků.
Řecké občany obzvláště naježil Schäubleho návrh, aby si Atény na nějaký čas od eura odpočinuly. Toto řešení, které v dnešní dohodě není, ale mnozí vnímali jako lstivou obdobu vyhazovu z měnové unie.
"Řecko v Osvětimi, Schäuble usiluje v Evropě o další holokaust," hlásal titulek v deníku Dimokratia. Levicový list Efimerida ton Syndakton zase uvedl, že Řecko má být potopeno, na rozkaz Schäubleho.
"Němci se vrací, sice bez mocných obrněnců, ale se silou svého hospodářství. Chtějí svou politiku uplatnit na vlády údajně sjednocené Evropy. Mstivý Schäuble odhalil své plány s Řeckem v podobě pětiletého odchodu z eurozóny," dodává Efimerida ton Syndakton. Pokud ale Řecko podmínky dohody splní, podaří se mu euro zachovat.
Tsipras v pondělí v Bruselu ujišťoval, že nový záchranný plán, v pořadí již třetí, zastaví pád země do recese. Dohoda podle něj také uchrání banky od krachu, který by bez ujednání a finanční pomoci z eurozóny nastal.
Ačkoli Řecko může zabránit své finanční zkáze, Řekové budou muset vydržet další bolestivou léčbu. Omezení kapitálových toků, které nyní omezuje denní výběry z bankomatů na maximálně 60 eur, pravděpodobně ještě nějaký čas zůstane v platnosti. Stejně tak i protesty proti dohodě, z nichž první se v centru Atén čeká už dnes. Podle médií se na ně chystá i tvrdé jádro Tsiprasovy SYRIZY, které s podmínkami dohodnutými v Bruselu nesouhlasí.