Dalajlama s rolexkami, Lagerfeldova havajská košile a Justin Bieber jako budoucnost rock'n'rollu... V ostré mediální kampani si belgická pobočka lidskoprávní organizace Amnesty International vypůjčuje známé osobnosti a mučením z nich dostává kontroverzní doznání.
"Vrchol elegance je havajská košile a žabky," přiznává po rázném výslechu módní návrhář Karl Lagerfeld. Se stejně zhmožděnou tváří a rozbitými brýlemi jej trumfuje tibetský duchovní vůdce dalajlama: že prý kdo v padesáti letech nemá luxusní hodinky Rolex, promarnil svůj život. A podle kmotra punku Iggyho Popa je budoucností rock'n'rollu kanadský idol dívčích srdcí Justin Bieber.
To vše zfalšovali belgičtí lidskoprávní aktivisté v rámci kampaně proti mučení. "Mučte člověka, a vypoví vám cokoli. Nejen že je mučení nelidské, je i neefektivní," vysvětluje kampaň natvrdo. "Ponižování. Předstírané popravy. Pálení. Spánková deprivace. Waterboarding. Dlouhé hodiny ve zkroucených pozicích. Používání kleští, medikamentů i psů. Tato slova sama o sobě znějí jako noční můra. Přesto každý den ve všech regionech světa jsou tyto nepředstavitelné hrůzy realitou pro tisíce mužů, žen a dětí."
"Vlády, které se uchylují k mučení a špatnému zacházení, tvrdí, že takto získávají cenné informace," říká ředitel belgické frankofonní sekce Amnesty Philippe Hensmans. "Ale historie ukazuje, že mučené osoby obvykle řeknou cokoli, aby bolest přestala - celou pravdu, její část, nebo její opak."
Organizace připomíná, že od roku 1984 ratifikovalo 155 států Úmluvu OSN proti mučení. Jenže za posledních pět let Amnesty upozorňovala na mučení a další špatné zacházení ve 141 z těchto zemí. V některých je dokonce mučení obvyklou praktikou či součástí trestních a justičních systémů.
"Jako vždy ve francouzsky mluvící části Belgie dává Amnesty při upozorňování na porušování lidských práv přednost tomu je přímo neukazovat, volí raději aluze či humor," dodává Hensmans.
Jenže ve své snaze zaujmout letargickou společnost belgičtí aktivisté trochu přestřelili. Upravené fotografie se vskutku virálně šířily internetem, ale reakce nebyly vesměs pozitivní. Nakonec se Amnesty za použití dalajlamy omlouvá. "Ačkoli kampani nešlo o něj, právě naopak, silně znepokojila některé věřící. Rozhodli jsme se proto z našich digitálních zdrojů jeho fotku stáhnout, abychom tyto lidi neranili a abychom neodváděli pozornost veřejnosti od pravého cíle kampaně," sype si organizace popel na hlavu. Akorát se jí už nepodaří stáhnout zpět tisíce letáků, které rozdala na velkých belgických nádražích.