Z Egejského moře
NATO bude vracet uprchlíky do Turecka. Řecko: Zásadní obrat!
11.02.2016 15:20 Aktualizováno 11.02. 15:41
Námořní síly NATO budou uprchlíky, kterým pomohou v případě potíží při hlídkování v Egejském moři, vracet do Turecka. To s tím vyjádřilo souhlas. Novinářům to při zasedání ministrů obrany NATO řekl český ministr obrany Martin Stropnický. Podle řeckého ministra obrany Panose Kammenose to znamená zásadní obrat v řešení uprchlické krize.
Země Severoatlantické aliance se dohodly, že pomohou zpomalit příliv migrantů do Evropy a bojovat proti pašerákům lidí v Egejském moři, jak o to požádaly Německo, Turecko a Řecko. Podle Stropnického je důležité, že se iniciativy zúčastnilo i Řecko, o kterém se předtím spekulovalo, že s plánem nesouhlasí.
Ministr řekl, že alianční rozhodnutí se týká především monitorování v Egejském moři a pomoci při zajišťování turecko-syrské hranice. Poznamenal, že do oblasti se vydají jako předvoj lodě NATO, které v současné době cvičí ve Středozemním moři. V egejské oblasti by měly být do 24 hodin. Další podrobnosti svého nasazení podle Stropnického NATO rozpracuje do dvou týdnů.
Stropnický zdůraznil, že Řecko i Turecko budou působit jen ve svých výsostných vodách a na svém území. Pokud se námořní hlídky NATO dostanou do situace, že by někteří migranti potřebovali pomoc, zasáhnou a pomohou jim. Migranty ale budou vracet do Turecka, které s tím souhlasí. "Jde o to, se hlavně postavit pašerákům. Aby byl tento byznys narušen, aby dostal podstatného protivníka," řekl Stropnický.
Ministr nepředpokládá český příspěvek do mise, protože půjde především o námořní akci a o vyslání letounů AWACS.
Řecko: Zásadní obrat v krizi
Zahájení námořní mise NATO v Egejském moři představuje zásadní obrat v řešení uprchlické krize, prohlásil řecký ministr Kammenos u příležitosti zasedání šéfů rezortů obrany zemí NATO v Bruselu.
Podle něho "se síly NATO rozvinou v Egejském moři podél tureckého pobřeží a zajistí, aby se všichni přistěhovalci, které zadrží, vrátili rovnou zpátky do Turecka". "Účelem je zastavit zločinecké gangy a akce těch, kteří obchodují s lidmi," podotkl Kammenos.
Podle řeckého ministra by tím měla začít také nová role pro evropskou agenturu pro ochranu vnějších hranic EU Frontex, která místo aby působila na řeckých ostrovech, měla být aktivní přímo na řecko-tureckém pomezí. Agentura Frontex by se tak měla transformovat v evropskou pohraniční stráž, což ale "vyžaduje politické rozhodnutí".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.