Ne znamená Ne. Ochrání nový princip ženy před znásilněním?

Zahraničí
10. 7. 2016 13:00
Čtěte TÝDEN!
Čtěte TÝDEN!

Německo přitvrzuje vůči sexuálním deliktům. K obvinění za znásilnění bude stačit jen to, když oběť řekne Ne. Impulsem ke zpřísnění zákona byly incidenty s migranty, na jeho příliš volný výklad však může doplatit úplně každý.

Norma by zřejmě nebyla schválena tak rychle a v tak přísné podobě, nebýt silvestrovských incidentů v Kolíně nad Rýnem a v několika dalších městech. Během dobře známých událostí přistěhovalci číhali na ženy, vtahovali je do davu a nevybíravě osahávali.

Takové hromadné obtěžování je celkem běžné v zemích, jako je třeba Egypt. Děje se na demonstracích nebo v podchodech, kde si skupinka mladíků vybere nepozornou oběť, obklopí ji, osahá a mezitím ještě nešťastnici stihne okrást.

K vypátrání viníků se německá policie zpočátku stavěla skepticky a to ještě víc podněcovalo veřejné mínění proti migrantům. Za sexuální násilí se nakonec první dva delikventi dostali před soud až teď. Jednadvacetiletý Iráčan dostal rok podmíněně za to, že během silvestrovské noci spolu s dalšími muži obklíčil u kolínského nádraží ženu, přitáhl ji k sobě, políbil ji a lízal jí obličej. Další roční podmínku dostal za nápomoc k činu jeho šestadvacetiletý známý z Alžírska.

Ne znamená Ne

Debatu o zpřísnění zákonů nastartoval jiný případ, který s migranty neměl nic společného. Někdejší modelka Gina-Lisa Lohfinková obvinila ze znásilnění na večírku v roce 2012 dva muže. Na videozáznamu pohlavního styku, před nímž ji oba údajně omámili drogami, je slyšet jasné "Ne!" a "Přestaň!". Státní zástupkyně však dospěla k názoru, že se slova vztahovala k filmování, nikoli k aktu samému. Soud pak překvapivě dopadl ve prospěch obou mužů. Nejenže byli zproštěni obvinění, ale Lohfinková dostala pokutu ve výši 24 tisíc eur (650 tisíc korun) za křivou výpověď.

Poslanci tedy vymysleli novelu, která se jednoznačně staví za oběti znásilnění. Podle dosavadní praxe bylo potřeba pachateli dokázat, že si pohlavní vynutil násilím nebo pod jeho pohrůžkou. Podle nově schváleného zákona bude nyní ke kvalifikaci činu jako znásilnění stačit prosté Ne jako odmítnutí pohlavního styku, nikoli už aktivní odpor proti němu.

Kvůli kolínským incidentům pak poslanci do zákona přidali také pasáž o trestání sexuálních útoků spáchaných ve skupinách. Trest by měly podle ní dostat i ti, kteří se útoku sice neúčastní, ale jsou součástí skupiny, která se jich dopouští.

Vášeň, nebo znásilnění?

Mezi odborníky vyvolaly obě normy spíš pozdvižení než souhlas. Postihování lidí, kteří se jen s násilníky pohybují v davu, může být považováno za kolektivní trest a jako takové odporuje ústavě. Ještě problematičtější pak je z pohledu právníků princip Ne znamená Ne. Profesorka trestního práva Monika Frommelová považuje schválený zákon za kontraproduktivní, jen prý přibude obžalovaných, ale dokazování bude stejně náročné jako doposud. Podle ministerstva spravedlnosti totiž nahlásí oběti vynucený pohlavní styk v Německu jen v deseti procentech případů a soudy usvědčí jen osm procent obžalovaných.

Čtěte TÝDEN!* Jak vypadá bilance pátrání po pachatelích útoků v Kolíně nad Rýnem?

* Jaké další těžkosti může přinést princip Ne znamená Ne?

* Co dalšího úpravy zákonů týkajících se sexuálního násilí přinášejí?

ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A CELÝ TEXT ČLÁNKU NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 11. ČERVENCE 2016.

Autor: Tomáš VlachFoto: ČTK/AP , imago stock&people

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ