Nedůslední Slováci. Z prestižní mise ho stáhli až díky Facebooku

Zahraničí
21. 2. 2017 05:45
Major slovenské armády v záloze Martin Gutten.
Major slovenské armády v záloze Martin Gutten.

Kdo může být pozorovatelem OBSE? Slovenský příklad ukázal, že na prestižní misi, jejímž posláním je bránit lidská práva a demokracii, se může dostat soudně trestaný člověk s rasistickými názory nebo někdejší komunistický špion. Bratislava slibuje, že výběr kandidátů urychleně napraví.

Major slovenské armády v záloze Martin Gutten neměl jako pozorovatel Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě dosud žádné problémy. Působil na hraničních přechodech mezi Ruskem a samozvanými povstaleckými republikami na východě Ukrajiny. I přes zjevné schopnosti a úspěchy ale musel prakticky ze dne na den skončit, když slovenský bloger ukázal jeho příspěvky na sociálních sítích.

Devětašedesátiletý Ján Benčík má pověst "lovce extremistů" a v poslední době monitoruje Slováky, kteří bojují v oddílech proruských vzbouřenců na Ukrajině. Slovenský pozorovatel OBSE čile ve veřejných diskusích chatoval s jedním z nich, který má na Facebooku jméno Omas Otas. "Je to sedmkrát soudně trestaný kriminálník a rasistický skinhead Mário Reitman z Banské Bystrice," píše Benčík na svém blogu. Podle zveřejněných pasáží se skutečně zdá, že Gutten sympatizuje se vzbouřenci, a dokonce jim radí, aby se nenechali ukrajinskou armádou vyprovokovat. Komentuje i uprchlickou krizi a romskou otázku.

Muslimy nazývá nepublikovatelným názvem souvisejícím s kozami a zoofilií, "myšlenka adaptovatelnosti našich cikánů" mu nedá spát a o migrantech, kteří si v táboře stěžují na špatnou stravu, píše: "Otevřeně se přiznávám k nesnášenlivosti k parazitům a budu je hubit, jako to už tisíce roku dělají naši předkové." Slovenské ministerstvo zahraničí na základě toho Guttena promptně stáhlo. On sám se ale považuje za oběť manipulace.

Problém má i slovenské ministerstvo zahraničí, ukázalo se totiž, že kandidáty na pozorovatele nijak neprověřuje. Gutten byl totiž podle informací médií před svým vysláním soudně stíhaný za řízení pod vlivem návykové látky (uzavřel soudní dohodu o vině a trestu) a už to by stačilo, aby nikam nejel. Nejde o jediný kontroverzní případ, do mise OBSE například před třemi lety odjel Lubomír Kopaj, evidovaný spolupracovník StB, který byl vyhoštěný v roce 1986 ze Švédska za špionáž.

Čtěte TÝDEN!Slovenská diplomacie se hájí tím, že nemá právo prověřovat soukromí uchazečů včetně jejich trestních rejstříků. "Uvažujeme, že bychom proces zpřísnili," říká mluvčí Peter Susko. Přitom může mluvit o štěstí, že se případu nechytila žádná ze stran ukrajinského konfliktu. Každá z nich totiž excesy OBSE s oblibou rozpitvává a snaží se dokázat, že pozorovatelé jsou zaujati právě proti ní.

Autor je editorem ČRo - Radiožurnálu.

CELÝ TEXT ČLÁNKU NAJDETE V NEJNOVĚJŠÍM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.

Autor: Tomáš VlachFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ