Hlavně v souvislosti s ukrajinskou krizí se v západních médiích opakovaně objevují informace o údajných provokacích ruských vojenských letounů, které ohrožují civilní leteckou dopravu mimo jiné tím, že ruští piloti vypínají transpondery, což jsou rádiové odpovídače. Totéž ale dělají i bojové letouny Severoatlantické aliance.
Transponder je rádiový odpovídač založený na čtyřmístném kódu, který pomáhá řízení bezpečnosti letového provozu identifikovat stroj. Pokud je transponder vypnut, není letoun pro komerční radary identifikovatelný.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg opakovaně ostře kritizoval Moskvu, protože některá ruská vojenská letadla létala u hranic zemí aliance bez zapnutého transponderu, a tím ohrožovala civilní vzdušný provoz.
NATO nyní prohlásilo, že její letadla dělají totéž, napsal německý magazín Der Spiegel. Údajně ale jen ve výjimečných případech při výcviku a nikdy ne nad východní Evropou.
O motivech, proč Rusové zmíněné zařízení vypínají, vládne mezi výzvědnými experty NATO shoda.
Ruská armáda tím připravuje své piloty na vážné situace, v nichž bude třeba transpondery vypnout. Především chce prý ale ruský prezident Vladimir Putin vyslat Západu své poselství - skrze "strategic messaging".
Přítomnost ruských bitevních letadel v modu nasazení má údajně ukázat, že Rusko je globální mocnost, kterou je třeba brát vážně. Před dvěma měsíci Američané přiznali, že také oni ovládají ukazování svalů prostřednictvím "strategic messaging".
Admirál Bill Gortney, velitel americké protivzdušné obrany, prohlásil: "My děláme totéž." (We do the same sort of thing).