Největší přispěvatel z EU? Česko dá miliony na libyjskou stráž

Zahraničí
24. 7. 2017 12:52
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Česká republika poskytne 24 milionů korun na fungování libyjské pobřežní a námořní stráže. Příspěvek schválila vláda, informoval na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Česko se tím podle Sobotky stane největším přispěvatelem z Evropské unie.

"Česko se stalo v rámci EU největším přispěvatelem na fungování libyjské pobřežní a námořní stráže. Vláda poskytla 24 milionů Kč. Navýšením příspěvku na libyjskou pobřežní a námořní stráž přispíváme k řešení migrace ve Středomoří a pomáháme zejména Itálii," uvedl Sobotka na twitteru. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je třeba vybudovat záchytná střediska přímo na lybijském pobřeží, kde bude moci libyjská stráž plně dostat pod kontrolu situaci v prostoru, odkud uprchlíci na Středozemní moře vyplouvají. Je to podle něj nejtěžší úkol spojený s řešením migrace z Afriky.

Většina slíbených peněz půjde z rozpočtu ministerstva vnitra, informoval úřad v tiskové zprávě. Resort Milana Chovance (ČSSD) zaplatí 20,9 milionu korun. Úřad vlády poskytne 3,1 milionu korun.

O plánu přidat peníze na činnost pobřežní stráže v Libyi, odkud se ekonomičtí migranti snaží nelegálně dostat na území Itálie, a tedy do EU, hovořil český premiér minulý týden na jednání předsedů vlád visegrádské čtyřky (V4) v Budapešti. "Libyjská pobřežní stráž má tu výhodu, že když zadrží loď s uprchlíky, tak je může vracet zpět na libyjské pobřeží," uvedl tehdy Sobotka.

Česko reagovalo na žádost Itálie, která je migračnímu tlaku vystavena nejvíce. Společně s partnery z visegrádské skupiny, tedy Slovenskem, Maďarskem a Polskem, zaslali Češi Italům dopis, v němž země V4 nabídly pomoc. Italský premiér Paolo Gentiloni ale vzkázal zemím visegrádské skupiny, že jeho země se nenechá poučovat, a vyzval všechny země Evropské unie k plnění svých povinností.

Visegrádské země v souvislosti s migrací opakovaně čelily kritice, protože nesouhlasí se systémem rozdělování příchozích migrantů mezi všechny členské země EU. Představitelé české vlády zdůrazňují, že Česko sice nesouhlasí s kvótami, ale aktivně se podílí na zabezpečení hranic EU a směřuje pomoc do tranzitních a zdrojových zemí migrace.

V minulém roce byla ČR jedním z 12 států, které dobrovolně podpořily výcvik libyjské pobřežní a námořní stráže v rámci mise EU. Česko poskytlo přibližně jeden milion korun.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Emilio Morenatti

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ