Více tanků, více personálu. Spolková ministryně obrany Ursula von der Leyenová (CDU) chce v reakci na ukrajinskou krizi cíleně posilovat části bundeswehru. Oznámila vytvoření nového tankové praporu, respektive aktivování jednotky, která zatím existuje hlavně na papíru. Prapor v dolnosaském Bergenu by měl být doplněn o tanky a personál, oznámila šéfka rezortu.
Tankový prapor sestává v současné době v německé armádě z až 700 vojáků a 44 tanků Leopard.
Stávající jednotky bundeswehru, které se po nejnovější reformě vojska musejí dělit o těžkou výzbroj, budou vybaveny více materiálem a rozšíří se jejich spolupráce hlavně s armádami Francie, Nizozemska a Polska, dodala Leyenová.
Jde podle ní o střednědobý cíl, konkrétní časový rámec nebo finanční plán nesdělila. "Bezpečnostní okolnosti se od krizového roku 2014 výrazně změnily," argumentuje ministryně. "Musíme nově a upřímně odpovědět na otázku, co musíme opravdu umět a co k tomu vojsko potřebuje a co ne."
Pokud jde o materiál, uvedla dále, vytvořila se v armádě investiční tlačenice. Úzké profily existují všude, kam se jen vojáci podívají. "Musíme do toho jít."
Rozhodující je, aby bundeswehr postupně neupadl do nedostatku, který bude omezovat základní provoz a výcvik. "Tento trend musíme vrátit," prohlásila Leyenová. "Jinak bude dříve nebo později zpochybňována naše spolehlivost u spojenců."
V poslední době vzbudily pozornost zprávy o nedostatcích ve vybavení armády, zvláště u obrněných vozidel. Křesťanskodemokratická politička narážela svými komentáři na sporný a zatím jen zčásti realizovaný koncept nejnovější reformy bundeswehru, podle níž by vojenské jednotky měly společně sdílet část těžké výzbroje.
Nejde jí však pouze o to, aby vojáci udělali k této koncepci čelem vzad.
Obrátila se i proti principu "šířka před hloubkou", podle kterého by se bundeswehr měl vyvarovat specializace na druhy zbraní nebo techniku. "Takové slogany mě neoslovují," uvedla. "Je pro mě důležité, aby bundeswehr nebyl dobrý jen na papíru, ale aby dokazoval svou výkonnost i v realitě." To má hodně co dočinění s dostupností a schopností nasazení moderních zbraňových systémů."
Leyenová poukázala na to, že požadavky NATO na schopnost reagovat a flexibilitu se mezitím výrazně zvýšily. To je pro Němce důležité i proto, že v nových silách rychlé reakce mají hrát důležitou úlohu.
Jak rychle získají jednotky bundeswehru lepší vybavení, závisí i na finančních možnostech. "V prvním kroku chceme například skončit s praxí, kdy odkládáme nebo sešrotujeme dobrý materiál, kupříkladu tanky Leopard 2," vysvětlila ministryně.
Proto by měl být oživen také deaktivovaný (bundeswehr používá speciální termín gekadert) tankový prapor na základně v Bergenu, přednostně s doplňkovou mezinárodní komponentou. V této souvislosti se už jedná s Nizozemci, kteří se momentálně zbavují obrněnců Leopard. Tyto nizozemské tanky by mohly být integrovány do bergenského praporu, proslýchá se v bezpečnostních kruzích. Zbylé tanky by mohl dodat bundeswehr.
Zmíněný termín gekadert používá německá armáda pro jednotku, která v mírových dobách sestává z nejzákladnějšího personálu a materiálu, ale není schopná nasazení. Bundeswehr má nyní takové tankové jednotky dvě, plus další dvě aktivní.
Von der Leyenová nyní začala částečně překopávat armádní reformu, kterou zahájil roku 2002 její předchůdce Karl-Theodor zu Guttenberg a dále rozpracoval Thomas de Maizière.
K jejímu jádru patří vedle zásady "šířka před hloubkou" zrušení vojenské povinnosti, snížení početní síly armády z 250 tisíc na 185 tisíc vojáků a vojaček a dále nový koncept základen.
Princip "šířka před hloubkou" je sporný od samého počátku, protože je v rozporu s cíli EU a NATO, podle nichž by se jednotlivé státy měly soustředit na určité schopnosti, z nichž by pak mohli všichni profitovat.
Leyenová nedávno dělala reklamu vizi budoucí společné evropské armády. "Chceme budovat v příštích letech bundeswehr výrazně multinácionálněji," řekla nyní v jednom interview.
Politička se chce rovněž podívat na to, zda byl správně sestaven poměr vojáků s dočasným kontraktem a vojáků z povolání. Chce mírně zvednout i počet civilních zaměstnanců armády z 55 tisíc na 56 tisíc.
Leyenová dala opět jasně najevo, že předpokládá zvýšení rozpočtu na obranu.