Některé spolkové země v Německu chtějí nabízet anonymní testování čistoty drog těm, kdo je konzumují a projeví o tuto službu zájem. Zatím je ale otázka, zda a do jaké míry je to legální.
Když si mladý člověk na diskotéce koupí nabízenou pilulku, myšlena je droga, netuší, co ve skutečnosti obsahuje. Totéž platí u narkomana, který si na ulici sežene heroin.
Vedle obvyklých rizik spojených s narkotiky představují pro konzumenta velké zdravotní riziko jemu neznámé, nebezpečné látky, které se do nich přidávají. Některé spolkové země proto chtějí přispět v většímu bezpečí na drogové scéně.
Po Berlíně a Šlesvicku-Holštýnsku se nyní o téma "Drug-Checking" zajímá i Dolní Sasko. Právní problémy by se mohly vyřešit, řekla nedávno tamní ministryně zdravotnictví Cornelia Rundtová (SPD).
O modelovém projektu kontroly drog informovali v Hannoveru sociální demokraté (SPD) a Zelení už letos v únoru v rámci koaliční smlouvy. K možnému časovému plánu a dalším podrobnostem se však politici zatím nevyjadřují.
Není tak ani jasné, zda by drogy testovala státní nebo soukromá zařízení. Totéž platí o jejich podobě. Šlo by o stacionární, nebo o mobilní laboratoř. Ta by mohla pracovat třeba na hudebních festivalech a před diskotékami.
Právně sporné zatím je, zda se laboranti během zkoumání drog stanou přechodně jejich majiteli, čímž by se mohli vystavit trestnímu stíhání. Němci s tím mají zkušenost z 90. let minulého století, kdy policie začala vyšetřovat projekt "Drug-Checking" v Berlíně. Prokuratura tehdy obžalovala jeho protagonisty.
K soudu sice nakonec nedošlo, ale projekt úřady zakázaly. Dnes ve Spolkové republice podobná nabídka neexistuje. A to přesto, že vládne všeobecné přesvědčení, že by to nebylo proti zákonu.
Právní riziko ale existuje, a tak se čeká, až věc vyjasní legislativa na spolkové úrovni. Podle některých znalců drogové scény by to ale mohlo jít i bez nového zákona. Mohla by prý stačit dohoda aktérů přímo na místě.
Konkrétně s policií, jež by přislíbila, že proti testům nezasáhne. Úřady nezajímají ani tak konzumenti drog, jako spíše jejich dealeři.
Koaliční zemská vláda socialistů (SPD) a křesťanských demokratů (CDU) se domnívá, že testy drog jsou možné jen se souhlasem Spolkového institutu pro léčiva a zdravotnické produkty. To je ale v současnosti nepravděpodobné.
Opoziční CDU v Dolním Sasku ideu Drug-Checking kritizuje. Nelze podle ní drogy zakazovat a současně říkat, že stát platí jejich laboratorní zkoušky. Navíc by u testovaných narkotik šlo jen o "zdánlivou bezpečnost".