Nárůst po útocích
Němci se cítí v nebezpečí. Zbrojní průkaz si pořídily tisíce osob
09.02.2016 20:18
Takzvaný malý zbrojní průkaz, který v Německu opravňuje k nošení plynových pistolí, si za poslední dva měsíce pořídilo rekordních 21 tisíc lidí. Zbraně, které jsou kopiemi těch skutečných, na rozdíl od nich ale nevystřelují skutečné projektily, tak v osmdesátimilionové zemi může nosit na veřejnosti už více než 300 tisíc osob. Výrazně vzrostly také prodeje pepřových sprejů.
Celkem bylo na konci ledna v německém Národním zbrojním registru evidováno 301 tisíc vydaných malých zbrojních průkazů. Jen od konce loňského listopadu do konce ledna přijaly úřady 21 tisíc žádostí.
Pokud chtějí v Německu u sebe lidé na veřejnosti nosit plynové zbraně, musí na rozdíl od České republiky požádat o malý zbrojní průkaz. I pokud ho vlastní, nesmí zbraně nosit na veřejné akce. Ke koupi plynových zbraní žádné povolení třeba není.
Úřady některých spolkových zemích hlásily zvýšený zájem o vydávání malých zbrojních pasů krátce po silvestrovských událostech v Kolíně nad Rýnem a v dalších německých městech, kde se odehrály sexuální útoky na ženy, které jsou připisovány pachatelům severoafrického či arabského původu.
Podle předsedy Asociace výrobců a obchodníků se zbraněmi Inga Meinharda začali ale prodejci evidovat strmý nárůst počtu zájemců o plynové pistole už v polovině listopadu, krátce po teroristických útocích v Paříži, při nichž atentátníci zabili 130 lidí. "V novém roce se ovšem nápor zákazníků znovu zvýšil," dodal právě s odkazem na kolínské sexuální útoky.
Skokový nárůst dokazuje rostoucí znepokojení obyvatelstva, uvedla poslankyně Spolkového sněmu za stranu Zelených Irene Mihalicová, na jejíž dotaz ministerstvo vnitra informace o malých zbrojních průkazech zveřejnilo. "Pokud ale bude stále více lidí u sebe nosit zbraně, přispěje to spíše k eskalaci než k uklidnění situace," dodala.
Mihalicová by chtěla dosáhnout změny zákona, na základě které by bylo možné plynové zbraně a pepřové spreje kupovat jen na zvláštní povolení. Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v Německu je třeba podle Mihalicové posílit především policii. "Více zbraní v této situaci ale jistě nepotřebujeme," uvedla.
Také šéfa policejních odborů Rainera Wendta nárůst počtu prodávaných plynových pistolí znepokojuje, navázání jejich koupě na získání povolení ale odmítá. Přineslo by to podle něj jen zbytečnou byrokracii.
Podle berlínského kriminologa Claudia Ohdera ale není jediným motivem nákupu plynových zbraní potřeba se bránit. Ozbrojování obyvatel je podle něj součástí společenského vývoje, který nyní ovlivňuje populismus a rostoucí odpor vůči politice a státním institucím. Řada lidí se podle Ohdera domnívá, že stát už nechrání své občany, a proto se chtějí ozbrojit. Lidé se nákupem zbraní brání všeobecné nejistotě, kterou přinášejí uprchlíci, myslí si Ohder.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.