Němci zveřejnili první obrazy zabavené Gurlittovi. Web je ale bídný

Zahraničí
12. 11. 2013 15:50
Obraz "pár" od malíře Hanse Christopha (1924). Součást zabavené kolekce.
Obraz "pár" od malíře Hanse Christopha (1924). Součást zabavené kolekce.

Německé úřady, které jsou pod celosvětovým tlakem, na internetu zveřejnily prvních 25 obrazů z rozsáhlé sbírky cenných obrazů moderního umění, zabavené v Mnichově Corneliu Gurlittovi. Zhruba třetina této kolekce v odhadované hodnotě okolo miliardy eur má podle vyšetřovatelů jasný původ, u téměř tisíce děl ho však bude nutné prověřit.

Na webu magdeburské centrály pro pátrání po kradeném umění (www.lostart.de) zveřejnily úřady obrazy od Canaletta, Eugena Delacroixe, Henriho Matisse, Marka Chagalla, Franze Marca, Carla Spitzwega a jiných umělců. Další zabavená díla mají být na těchto stránkách prezentována v následujících dnech.

Webová stránka Lostart.de se ale okamžitě stala tečrčem kritiky. První den, v úterý, ji prakticky nebylo moižné otevřít. A zveřejněná díla jsou co do technické kvality obrazově bídná.  .

Mluvčí německé vlády v pondělí přislíbil, že úřady postupně zveřejní seznam všech obrazů z Gurlittovy sbírky, po čemž veřejnost stále silněji volala.

Kolekce ukrytá v mnichovském bytě osmdesátiletého syna obchodníka s uměním čítala celkem 1406 položek. Podle augsburského státního zastupitelství je potřeba prověřit původ asi 970 z nich. Zhruba 380 děl podle úřadů nejspíš patří do kategorie nacisty potíraného "zvrhlého umění", u zbývajících přibližně 590 kusů sbírky je nutné zjistit, zda je hitlerovský režim zabavil právoplatným majitelům.

K co nejrychlejšímu objasnění původu zkonfiskovaných obrazů vytvořily německé úřady speciální expertní tým, který bude pracovat souběžně s vyšetřovateli.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Prezident Petr Pavel

Pavel: Tlak z Východu i Západu. Nespoléhejme na nikoho, máme potenciál

Zahraničí
29. 4. 2025

Konec s kupčením evropských „zlatých“ pasů. Malta je prodávala za 25 milionů

Zahraničí
29. 4. 2025
Toto vyvěšování Rudého praporu bylo doložitelně aranžované až 2. května 1945. I tak jde o historickou a ikonickou fotografii k druhé světové válce.

Bizarní příběh rudé vlajky nad Reichstagem má výročí. Kdo a kdy ji vyvěsil?

Zahraničí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ